International Astronautical Congress 2010 w Pradze – relacja druga

0

W czwartek 30 września redaktor Michał Moroz wygłosił prezentacje pt. “Od fascynacji do profesjonalnych projektów, z perspektywy polskiej społeczności internetowej.” Prezentacja została wygłoszona w panelu poświęconym innowacyjnym formom przekazywania wiadomości dotyczących badań kosmosu i astronautyki.

W panelu wziął udział między innymi pełniący obowiązki zastępcy dyrektora ds. edukacji w NASA, James Stofan, który przedstawił różne formy działań agencji. Prócz tradycyjnych kursów, spotkań czy edukacyjnych stron internetowych opowiedział o udziale młodzieży w misji ICESat. Po zakończeniu misji, zdecydowano zdeorbitować satelitę w ramach programu edukacyjnego. Decyzje o formie i miejscu deorbitacji podejmowali starsi uczniowie amerykańskich szkół pod opieką specjalistów z amerykańskiej agencji kosmicznej.

Bardzo ciekawą prezentację przedstawiła również Olivia Haider z Austriackiego Forum Kosmicznego. Była przedstawicielką programu edukacyjnego Aouda-X, który miał na celu zbudowanie analogu skafandra kosmicznego. W programie uczestniczyło kilka austriackich szkół. Każda projektowała i budowała inny element symulatora skafandra kosmicznego, który ważył łącznie 45 kg. W ramach programu wykorzystywany był język angielski, co dodatkowo zmuszało uczniów do nauki. Jednocześnie poznawali oni standardy realizowania projektów inżynieryjnych, takich jak PDR czy CDR. Na zakończenie prac przeprowadzili test kriogeniczny. Ubrany w skafander uczestnik przez 20 minut przebywał w temperaturze -110 stopni Celsjusza. Prowadzono również testy skafandra w austriackich jaskiniach. W kwietniu przyszłego roku odbędą się testy w hiszpańskim Rio Tinto.

Jednocześnie redaktor Moroz przeprowadził ciekawe rozmowy z kuluarach na temat edukacji w różnych krajach. Okazuje się, iż przykładowo Niemcy mają bardzo podobne do naszych problemy z inspiracją młodzieży i systemem edukacyjnym. Większość traci w szkołach całkowicie swoje zainteresowanie światek. Jednocześnie wyrażone zostały wspólne obawy, czy forma edukacji prowadzona przez NASA – czyt. kolorowe obrazki i figurki na stronach internetowych, ma w ogóle sens.

Łącznie z IAC przywiezionych zostało około trzydziestu osobistych kontaktów oraz gigantyczne ilości materiałów różnych firm i inicjatyw kosmicznych z takich miejsc jak: Niemcy, Izrael, Urugwaj czy Korea Południowa. Zostaliśmy poproszeni o udział w promocji Światowego Tygodnia Kosmicznego (World Space Week) oraz inicjatywy Heinlein Space Prize. W kolejnych artykułach będziemy pisać więcej o poszczególnych przedsięwzięciach.

Zaś w przyszłym roku zamierzamy wybrać się do Cape Town w RPA na kolejny IAC.

Comments are closed.