Space Systems Loral zbuduje satelitę ABS-2

0

Asia Broadcast Satellite przyznała kontrakt na budowę satelity ABS-2 firmie Space Systems/Loral.
ABS trafi na orbitę w 2013 roku jako jeden z silniejszych komercyjnych satelitów na wschodniej półkuli. Siedemdziesiąt osiem transponderów pasm C, Ku i Ka, o łącznej mocy ponad 12kW, będzie obsługiwało Bliski Wschód, Afrykę, pacyficzną Azję, Rosję i kraje WNP.

Zbudowany w oparciu o firmową platformę SSL-1300 będzie miał masę ponad 6 ton i oczekiwaną trwałość 15 lat. Dzięki trzem rodzajom transponderów będzie satelitą wielozadaniowym, mogąc przekazywać sygnał bezpośrednio do gospodarstw domowych (direct-to-home TV), rozprowadzać sygnały do sieci kablowych, świadczyć usługi VSAT, przesyłu danych czy łącz dedykowanych.

Statek dołączy do satelitów ABS-1, ABS-1A i ABS-2A, umieszczonych na pozycji 75oE orbity geostacjonarnej, skąd można docierać do blisko 4/5 ludności świata. Dzięki ABS-2 firma Asia Broadcast Satellite stanie się jednym z największych dostawców Fixed Satellite Services w Azji pod względem ilości transponderów. Podstawowy satelita firmy, ABS-1, jest już zajęty w ponad 90%. ABS-2 posłuży do powiększenia dostępnej pojemności i jako satelita zapasowy w stosunku do ABS-1

Flota Asia Broadcast Satellite składa się z satelitów:

  • ABS-1
  • ABS-1A, dawniej Koreasat-2
  • ABS-1B
  • ABS-5, dawniej Agila-2
  • ABS-7 – nabyty w maju 2010 Koreasat-3

Jednym z pierwszych klientów, który dożywotnio zarezerwował transpondery ABS-2 jest organizacja Intersputnik.

Źródło: Asia Broadcast Satellite

Comments are closed.