Dodatkowy spacer kosmiczny dla misji STS-134

0

Na 27 lutego 2011 roku zaplanowany jest start ostatniej misji promu Endeavour. Ta wyprawa będzie nosić oznaczenie STS-134. Niedawno zadecydowano o modyfikacji tej misji – do planu dołożono jeszcze jeden spacer kosmiczny, a pobyt promu na orbicie przedłużono o dwa dni.

Misja STS-134 wyniesie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) eksperyment AMS-02. Będzie to 25, a zarazem ostatnia wyprawa w kosmos promu Endeavour. W związku z kończącym się programem STS, planiści misji starają się zmaksymalizować ilość prac wykonanych przez załogę promu na pokładzie ISS. To właśnie z tego powodu zapadła decyzja o przedłużeniu misji oraz dodaniu jeszcze jednego spaceru kosmicznego (EVA).

Dodatkowy spacer kosmiczny dla misji STS-134 będzie przede wszystkim związany z czynnościami wspierającymi prace podczas wyprawy STS-135 – ostatniego lotu promu kosmicznego. Ponieważ misja STS-135 jest zredukowana do zaledwie czterech osób, zaplanowano jedynie jeden spacer kosmiczny (na dodatek wykonywany przez rezydentów ISS, ale przy wsparciu załogi tej misji wahadłowca). Dlatego też planiści misji starają się dodać więcej zadań dla wcześniejszej, “pełnowymiarowej” misji, czyli STS-134.

W tej chwili trwają prace przygotowawcze do misji STS-134. Wskutek opóźnienia misji aż do 27 lutego 2011 roku (głównie związanych z wymianą magnesów w instrumencie AMS-02), prace przygotowawcze przebiegają bez pośpiechu i z dużym zapasem czasu na usunięcie ewentualnych problemów technicznych.

Misja STS-134 jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.