Zakończenie konkursu na nazwy polskich satelitów BRITE-PL

0

Kilka godzin temu zakończyła się druga tura internetowego konkursu na nazwy polskich satelitów naukowych BRITE-PL. Zwycięzcami zostali Lem i Ary Sternfeld.

Informacja o polskich satelitach naukowych BRITE-PL zelektryzowała sporą część polskiej społeczności. Kilka miesięcy po oficjalnym zatwierdzeniu projektu rozpoczął się internetowy konkurs na nazwy dla dwóch satelitów, organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwsza tura głosowania przebiegała w dość kontrowersyjnych okolicznościach. Najpierw miało miejsce dodawanie nowych kandydatów (połączonych z akcjami m. in. na serwisach społecznościowych) by później okazać się, że głosy mogą być oddawane również w nie do końca “uczciwy” sposób. Warto tu dodać, że na tamtym etapie konkursu strona organizująca głosowanie niewiele przekazywała informacji na temat nowych kandydatów, przedłużeń całej akcji oraz kontrowersji związanych z “nieuczciwymi” sposobami głosowania.

Zupełnie niespodziewanie zakończyła się pierwsza tura głosowania i rozpoczęła druga, w której można było zagłosować na jednego z czterech wiodących wcześniej  kandydatów. Początkowo konkurs miał się zakończyć także z końcem sierpnia, by ostatecznie przedłużyć głosowanie do końca września.

W trakcie drugiej tury głosowania na prowadzenie wysunęli się dwaj zgłoszeni wcześniej przez internautów kandydaci – Lem i Ary Sternfeld. Obie kandydatury zyskały bardzo duży rozgłos i stosunkowo często gościły na łamach różnych mediów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kandydatura Arego Sternfelda, wokół której zorganizowano sprawną akcję promocyjną poza internetem, głównie w okolicach Sieradza. Przykładowo, pod koniec września miała miejsce konferencja pt “Dziedzictwo Arego Sternfelda“, na którą zaproszono wielu przedstawicieli nauki, także z zagranicy.

W końcowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął Lem (ponad 21000 głosów) a drugie Ary Sternfeld (ponad 15000 głosów). Tak też będą nazywać się polskie satelity programu BRITE.

Na trzecim miejscu znalazł się Heweliusz. Była to kandydatura wspierana aktywnie przez serwis Kosmonauta.net, a także przez dużą część polskiego środowiska naukowego. Heweliusz od samego początku był proponowany jako nazwa dla drugiego satelity BRITE-PL, co było m.in. spowodowane możliwością oddania głosu tylko na jednego kandydata a także niewielką różnicą pomiędzy różnymi mniej i bardziej “zabawnymi” kandydatami (np Pan Twardowski lub Gwiazdeczka).

Co ciekawe, pomorskie media oraz urzędy nie podchwyciły nazwy Heweliusza. Władze oraz media z Gdańska, Sopotu czy Gdyni nie wykazały większego zainteresowania, przez co straciły okazję do promocji jaką stwarzają przyszłoroczne obchody 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma.

Na ostatnim miejscu, z najmniejszą ilością głosów, znalazł się Pan Twardowski. Kandydatura przez wielu była uważana za dość zabawną i raczej lepszą dla projektu studenckiego lub amatorskiego niż profesjonalnego. Mimo to, Pan Twardowski dotarł do drugiej tury. Czy ta lokata oznacza, że to nie ostatnie słowo Pana Twardowskiego? Może polska sonda księżycowa (życzymy CBK budowy takiego satelity!) powinna nosić taką nazwę?

Dziękujemy wszystkim za oddanie głosu. Miejmy nadzieję, że głosujący będą dalej się interesować postępami prac przy satelitach Lem i Sternfeld z projektu BRITE-PL. Miejmy również nadzieję, że akcja “wyślij list do Premiera” przyniesie wymierne skutki, a informacje o tym wyjątkowym polskim projekcie naukowym będą przez następne lata łatwo dostępne.

Comments are closed.