Kontrakty na produkcję rakiety Vega

0

ESA i Arianespace podpisały kontrakt na produkcję lekkich rakiet nośnych Vega, której lot pierwszego egzemplarza odbyć ma się w 2011 roku.

8 września Europejska Agencja Kosmiczna i Arianespace podpisały uroczyście umowę na budowę pierwszej rakiety Vega po locie kwalifikacyjnym. W trakcie tej samej uroczystości Arianespace podpisała umowę z wykonawcą, firmą European Launch Vehicle, spółką grupy Avio i włoskiej agencji kosmicznej ASI. Umowa obejmuje budowę 5 egzemplarzy, z potwierdzonym poleceniem produkcji na razie jednego egzemplarza. Wydarzenie miało miejsce w Paryżu, a brali w nim udział: Antonio Fabrizi (dyrektor rakiet nośnych ESA), Jean-Yves Le Gall (dyrektor wykonawczy Arianespace), i Francesco De Pasquale (prezes i dyrektor wykonawczy ELV).

Zawarcie umów oznacza przejście programu Vega z fazy planistycznej do fazy wykonawczej.

Rakieta nośna Vega jest potrzebna ESA i Arianespace, aby mieć techniczne możliwości wynoszenia różnej wielkości satelitów. Do tej pory posiadają jedynie ciężką rakietę Ariane 5, o nośności ponad 21 ton na niską orbitę okołoziemską. Dzięki zawarciu umowy z rosyjskim Starsemem, z Gujany Francuskiej będą startowały średnie rakiety Sojuz (w wersjach ST i 2), o nośności do 3,2 tony. Vega będzie mogła wynosić najlżejsze ładunki, od 0,3 tony do 2 ton, dopełniając portfolio rakiet Arianespace.

Vega będzie trójstopniową rakietą nośną, całkowicie na stały materiał pędny, z opcjonalnym dodatkowym czwartym członem, na ciekłe paliwo. W odróżnieniu od większości małych rakiet będzie mogła wynosić kilka ładunków na raz.

Pierwsze pięć misji rakiety zostanie zrealizowanych w ramach programu ‘VERTA’ (Vega Research and Technology Accompaniment). Starty w tempie dwóch rocznie pozwolą na płynne przejście rakiety do służby komercyjnej. Wśród satelitów wyniesionych w ramach programu będą: ADM-Aeolus, Swarm, LISA Pathfinder, czy Proba-3.

Źródło: ESA [1], ESA [2]

Comments are closed.