Polak złotym medalistą olimpiady w Pekine

0

Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki odbyła się w tym roku w Pekinie. Zawody są przeznaczone dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych na drodze eliminacji krajowej. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z 17 zadaniami teoretycznymi, dwoma zadaniami praktycznymi polegającymi na wykonaniu obserwacji astronomicznych oraz dwoma zadaniami związanymi z analizą obserwacji.

W zawodach olimpiady uczestniczyło kilkadziesiąt  zespołów z całego świata. Złoty medal olimpiady zdobył Polak – Przemysław Mróz, który dodatkowo zdobył również nagrody za najlepszy sumaryczny wynik we wszystkich konkurencjach oraz za najlepszy wynik w części praktycznej. Srebrne medale zdobyli: Damian Puchalski i Maksymilian Sokołowski a wyróżnienie Jakub Bartas.

Zawody następnej olimpiady  odbędą się w Polsce w roku 2011, w Gdańsku. Wydarzenie  to uświetni obchody 400 rocznicy urodzin gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza.

Olimpiada jest jednym z programów edukacyjnych Międzynarodowej Unii Astronomicznej, który ma na celu wyłonienie najzdolniejszych młodych umysłów, być może przyszłej elity intelektualnej świata nauki i techniki. Do Gdańska oprócz zawodników przyjadą opiekunowie zespołów, którzy na co dzień zajmujące się edukacją najzdolniejszych uczniów w swoich krajach.

Jako gospodarz przyszłorocznej olimpiady Polska może wystawić dwa pięcioosobowe zespoły. Pierwsza reprezentacja zostanie wyłoniona poprzez zawody olimpiady krajowej, a w skład drugiej wejdą nieco młodsi uczniowie wyłonieni na drodze różnych konkursów.

Więcej informacji oraz zdjęć z udziału polskiej drużyny w IV Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki znajdą Państwo tutaj.

Dziękujemy opiekunowi reprezentacji Panu Waldemarowi Ogłozie, za przesłanie informacji.

Polska reprezentacja na IV Olimpiadę Astronomii i Astrofizyki

Przekazanie proporca przyszłorocznym organizatorom olimpiady

Comments are closed.