Cassini obserwuje koniunkcję Dione i Rei

0

Sonda Cassini przesłała na Ziemię niezwykłe zdjęcie koniunkcji (złączenia w jednej linii) dwóch księżyców Saturna. Z perspektywy sondy, te dwa księżyce wydają się być fizycznie złączone ze sobą. Księżyce noszą nazwy Dione i Rea.

Cassini krąży w układzie Saturna od 2004 roku. Misja tej sondy przynosi wiele zaskakujących wyników a także pięknych obrazów. Przykładowo, w sierpniu wspominaliśmy o obserwacjach Enceladusa, Dione, Epimeteusa oraz Tethysa. Tym razem sonda zarejestrowała złączenie księżyców Dione i Rea.

Obraz przesłany przez tę sondę wydaje się sugerować, że księżyce są ze sobą fizycznie złączone. Tymczasem odległość pomiędzy Dione a Reą wynosiła około 500 tysięcy kilometrów w momencie dokonania tej obserwacji. Księżyc Dione, znajdujący się w górnej połowie tego ujęcia w momencie obserwacji znajdowała się bliżej sondy Cassini – odległość wynosiła około 1,1 mln kilometrów. Księżyc Rea, znajdujący się w dolnej części tego zdjęcia, w momencie obserwacji znajdował się dalej od sondy Cassini (odległość około 1,6 mln kilometrów).

Obserwacja została dokonana przez sondę Cassini 27 lipca 2010 roku.

Misja Cassini jest na bieżąco komentowana na Polskim Forum Astronautycznym – LINK

Comments are closed.