Testy pojazdu ATHLETE

0

Inżynierowie z Jet Propulusion Laboratory(JPL) przeprowadzają ostatnio robota All-Terrain, Hex-Limbed, Extra-Terrestrial Explorer (ATHLETE) przez serię testów na pobocznych drogach niedaleko JPL.

Miejsce, które wybrano znajduje się na tyle nie daleko ośrodka JPL, że nie ma problemu z powrotem pojazdu na noc do hangaru, a jednocześnie zapewnia odpowiednią przestrzeń dla testów. Kulminacją tych testów ma być przejazd 40km w ciągu 14 dni na własnym zasilaniu pojazdu.

Oficjalna demonstracja odbędzie się w Arizonie w czasie Desert Rats. Jest to poligon doświadczalny zorganizowany przez NASA, na którym testuje się różnego rodzaju pojazdy i roboty mające w przyszłości wziąć udział w eksploracji kosmosu przez człowieka. W tym roku Desert Rats odbędą się w dniach 31 sierpień – 15 wrzesień.

ATHLETE jest w pełni działającym robotem w skali 1/2, którego celem w przyszłości ma być transport kapsuł mieszkalnych i różnego rodzaju ładunków na powierzchni Księżyca i Marsa. Zbudowany jest na bazie platformy od boków której wystaje sześć nóg z kołami. Prototyp ma 4,5 metry wysokości i tyle samo szerokości. Waży około 2,3 tony. Osiąga stosunkowo małą prędkość wynoszącą maksymalnie 2km na godzinę.

Poniżej filmik z testów ukazujący jednocześnie poczucie humoru inżynierów z JPL:

{youtube}vwFrCpYavt4{/youtube}
ATHLETE tańczy. Credit: JPL

{youtube}Tb0_GNyczCA{/youtube}
Animacja przedstawiająca działanie robota ATHLETE na powierzchni księżyca. Credit: NASA

Zapraszam również do przejrzenia oficjalnej strony projektu, na której znajdziecie dużą ilość informacji, zdjęć i filmów.

Źródła: JPL

Comments are closed.