Konstrukcja wieży dla Sojuza w Kourou ukończona

0

Inżynierowie z Ameryki Południowej poinformowali o ukończeniu w czerwcu budowy konstrukcji wieży pod starty rakiety Sojuz w Gujanie Francuskiej.

Kratownicowa konstrukcja ma wysokość 17 pięter. W tej chwili postępują prace przy instalacji systemów na wyrzutni.

Inżynierowie mają nadzieję na ukończenie prac przed grudniem i start pierwszego Sojuza w grudniu tego roku. Jednak harmonogram pod pierwszy start jest bardzo napięty z powodu opóźnień w budowie wieży w której będzie następowała integracja ładunków z rakietą.

Nowy kompleks startowy pod Sojuza budowany jest w Kourou około 11 kilometrów od platformy startowej Ariane 5. Wieża wymaga jeszcze sporej ilości prac. Teraz zacznie się wyposażanie w całą niezbędną infrastrukturę: kabli elektrycznych, systemów komunikacyjnych, dźwigów, platform dla pracowników i innego wyposażenia jakie będzie potrzebne przy przygotowywaniu przyszłych rakiet do lotów. Te prace zajmą przynajmniej kilka miesięcy.

Pierwsze dwa Sojuzy przybyły do Kourou w listopadzie poprzedniego roku i od wiosny podlegają pracom integracyjnym w nowym, zbudowanym do tego celu, budynku.

Rakiety te w różnych wariantach startowały już ponad 1700 razy jednak tylko z terenu Rosji lub Kazachstanu. Jeżeli uda się ukończyć prace przy wieży zgodnie z planami to we wrześniu nastąpi przeniesienie pierwszego Sojuza z hali montażowej na platformę startową i zaczną się testy sprawdzające jej instalacje i poprawność wykonania.

System mobilnej wieży będzie użyty po raz pierwszy w historii lotów rakiet Sojuz. Do tej pory rakieta ta przechodziła pełną integracje w pozycji poziomej i już z ładunkiem była wytaczana z hali i ustawiana do pionu dopiero na wyrzutni. Jak do tej pory Arianespace, która sprzedaje rakiety Sojuz komercyjnie, ma zamówione 19 ich startów z Kourou i Bajkonuru.

Mając Ariane 5, Sojuza oraz od przyszłego roku także rakietę Vega dla małych ładunków, Arianespace uzyska możliwość wystrzeliwania ładunków z wszystkich przedziałów wagowych.

{youtube}sgFBPBlRFqE{/youtube}
Filmik prezentujący prace wykonywane przy budowie wyrzutni dla rakiet Sojuz w Kourou. Około 23 sekundy animacja przedstawia zasadę działania mobilnej wieży / Credit: użytkownik tvroscosmos z serwisu youtube.com

 

Źródła: SFN

Comments are closed.