Sześć nowych CoRoTów

0

Teleskop CoRoT nie próżnuje. Dziś doniesiono o zarejestrowaniu sześciu nowych egzoplanet. Wszystkie te nowe, obce światy, to potężne planety pozasłoneczne, krążące blisko swych gwiazd macierzystych.

Od stycznia 2007 roku, od momentu w którym rozpoczęła się faza naukowa misji teleskopu orbitalnego CoRoT, co kilka miesięcy społeczność naukowa jest informowana o odkryciu kolejnych planet pozasłonecznych przez tego satelitę. Jednym z najciekawszych odkryć było zaobserwowanie CoRoT-7b, o masie zaledwie około 4,2 masy Ziemi. W większości odkrywane są jednak potężne obiekty, o masach zbliżonych lub przewyższających Jowisza z naszego Układu Słonecznego. I tym razem odkryto planetarne obiekty klasy superciężkiej.

Nowo odkryte egzoplanety noszą oznaczenia CoRoT-8 b, CoRoT-10 b, CoRoT-11 b, CoRoT-12 b, CoRoT-13 b oraz CoRoT-14 b. Wszystkie te obiekty są masywne – najlżejszy z nich (CoRoT-8b) ma masę porównywalną z Saturnem (około 0,22 masy Jowisza), najcięższy (CoRoT-14b) jest natomiast około 7,5 razy masywniejszy od największej planety z naszego Układu Słonecznego.

Cechą wspólną tych nowych, obcych światów jest bliskość do ich gwiazd macierzystych. Wszystkie te egzoplanety krążą wokół swych gwiazd macierzystych w odległościach zaledwie kilku milionów kilometrów. “Rok”, czyli pełen obieg dookoła gwiazdy, trwa na tych planetach pozasłonecznych zaledwie 1,5 – 13 dni. Warunki na tych egzoplanetach muszą być iście piekielne – bardzo prawdopodobne jest wyraźne “parowanie” atmosfery tych obiektów – podobnie jak w przypadku HD 209458 b.

Więcej informacji na temat misji CoRoT można znaleźć na polskojęzycznym forum A4U – LINK.

Comments are closed.