Moduł Rasswiet pokazano światu

0

25 marca oficjalnie przedstawiono nowy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rosyjski moduł Rasswiet (Świt) zostanie zainstalowany podczas ostatniej misji wahadłowca Atlantis STS-132. Co ciekawsze, będzie to największy rosyjski ładunek kiedykolwiek wyniesiony przez amerykański prom kosmiczny. Obecnie moduł przechodzi ostatnie przygotowania w clean roomie Astrotech Space Operations Facility.

Drugiego kwietnia moduł zostanie przeniesiony do Space Station Processing Facility w Kennedy Space Center, gdzie ostatecznie będzie przygotowywany do misji STS-132. Datę startu misji z sześcioosobową załogą wyznaczono na 14 maja.

Moduł Rasswiet zbudowano w dwa lata przy pomocy paru tysięcy inżynierów w Rosji. Podstawą do zbudowania był anulowany rosyjski element SPP (Science Power Platform). W ostatnim etapie prac na Florydzie uczestniczy około stu osób. Moduł, noszący desygnacje MRM-1 zostanie zamontowany na “dolnym” węźle modułu Zarja. W przyszłości będą mogły do niego cumować statki Sojuz i Progress.

Rosyjski segment ISS / Credits: NASA

Podróż na orbitę moduł odbędzie załadowany. Na pokładzie znajdować się będzie 1,5 tony ładunku NASA. Jednocześnie na jego powierzchni zamontowano zapasowy przegub dla europejskiego manipulatora (European Robotic Arm) oraz śluzę powietrzną i radiator dla innego rosyjskiego modułu  – Nauka. Ten powinien znaleźć się na orbicie w 2011 roku.

Źródło: Universetoday

Opis modułu na anglojęzycznej wikipedii

Comments are closed.