Koniec badań okolicy krateru Concepción

0

Po kilkudziesięciu dniach badań zakończono eksplorację krateru Concepción przy pomocy łazika Opportunity. Obecnie pojazd rozpoczął dalszą podróż w kierunku krateru Endeavour.

W ciągu kilkudziesięciu dni marsjańskich (Sol-2136 – Sol-2174) Opportunity wykonał szereg zdjęć wyrzuconego materiału skalnego tego liczącego około tysiąc lat krateru. Użyto także ramienia pojazdu w celu przebadania wybranych skał. Łazik objechał krater od strony wschodniej i obecnie (Sol-2179) znajduje się na południowy zachód od krateru Concepción.

Mniej więcej 600 metrów na południe od obecnego położenia łazika, znajduje się ciekawy podwójny krater wstępnie nazywany “Twin Crater”. Analizując planowaną trasę do krateru Endeavour, można się spodziewać, że podróż Opportunity w kierunku południowym będzie jeszcze przez pewien czas kontynuowana. “Twin Crater” to zapewne następny cel badawczy łazika.

Całkowity dystans przejechany po powierzchni Marsa wynosi już prawie 19.5km, oznacza to, że tuż przed dotarciem  do podwójnego krateru całkowity dystans przekroczy 20km.

Źródło: NASA, unmannedspaceflight.com

Dodatkowe informacje:http://en.wikipedia.org/wiki/MER-B
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html

Lokalizacja Opportunity podczas dnia marsjańskiego Sol-2179. Na mapce zaznaczono także powiększony fragment zdjęcia z sondy MRO ukazujący "Twin Crater" Credits: NASA/JPL/Eduardo Tesheiner/Krzysztof Kajda

Comments are closed.