Cassini: bliski przelot w pobliżu Rhei

0

Dziś (2 marca 2010), o godzinie 18:41 CET sonda Cassini przeleci w odległości zaledwie 100 km od powierzchni Rhei – drugiego co do wielkości księżyca Saturna. Kamery sondy wykonają kilka ujęć z bliska poprzez różne filtry. Następnie spektrometr CIRS zaobserwuje sygnaturę termiczną w trakcie wejścia tego księżyca w cień Saturna. Dane z tego przelotu mogą rozwiązać kilka zagadek związanych z tym księżycem.

Rhea jest drugim co do wielkości księżycem w układzie Saturna i dziewiątym w naszym Układzie Słonecznym. Promień tego obiektu to około 765 km (dla porównania – nasz Księżyc ma promień 1737 km). Jest to obiekt lodowy – szacuje się, że w 75% Rhea składa się z lodu a w 25% ze skał. Rhea znajduje się w stanie synchronicznej rotacji (jedna półkula jest zawsze zwrócona w kierunku Saturna).

Powierzchnia Rhei jest usiana kraterami i  wykazuje różnice w wyglądzie pomiędzy półkulą ‘na przedzie’ ruchu obrotowego i tej ‘z tyłu’. Półkula ‘na przedzie’ wydaje się być usiana kraterami o niewielkich wysokościach oraz jest jednorodna pod względem jasności. Półkula ‘z tyłu’ charakteryzuje się natomiast obecnością jaśniejszych i ciemniejszych obszarów oraz mniejszą ilością kraterów. Ponadto, na tej półkuli zaobserwowano wysokie klify lodowe, świadczące o dawnej aktywności wnętrza tego księżyca, kształtującego rzeźbę terenu.

Dotychczas nastąpił tylko jeden blisko przelot koło tego księżyca. 26 listopada 2005 sonda Cassini przemknęła 500 km od powierzchni Rhei. Dzisiejszy przelot będzie jeszcze bliższy – jedynie 100 km. W trakcie największego zbliżenia zaplanowane są obserwacje powierzchni tego księżyca – zarówno ‘przedniej’, jak i ‘tylnej’ półkuli.

W 2008 roku doniesiono o możliwości istnienia systemu pierścieni wokół tego księżyca.  Sonda w trakcie przelotu w 2005 roku zanotowała spadek ilości zarejestrowanych elektronów z pola magnetycznego Saturna w kilku odległościach od Rhei, co sugeruje absorpcję przez pierścień składający się z ciał stałych (np cząstki lodu). Co ciekawe, późniejsze obserwacje (łącznie z długoczasowymi ekspozycjami) wydawały się przeczyć temu odkryciu. Dopiero w październiku 2009 roku doniesiono o obserwacjach w zakresie ultrafioletowym, które wydają się sugerować istnienie systemu cienkich pierścieni wokoł Rhei. Dlatego też dane z dzisiejszego przelotu mogą być bardzo ciekawe!

Źródła informacji:
ciclops.org

Cele obserwacyjne dla dzisiejszego przelotu / Credits - NASA, ciclops.org

Comments are closed.