Cassini – amoniak na Enceladusie

0

Analiza danych z przelotów sondy Cassini koło Enceladusa w 2008r pozwoliła na wykrycie obecności amoniaku na tym księżycu. Ma to duże znaczenie dla modeli opisujących pochodzenie dżetów pary wodnej i drobin lodu.

Amoniak został wykryty dzięki danym ze spektrometru masowego jonów i gazu neutralnego INMS. Pomiary zostały wykonane podczas bliskich przelotów w czerwcu lipcu i październiku 2008r. Podczas tych przelotów sonda przeszła przez dżety na wysokości 50 i 25 kilometrów. Dzięki temu INMS mógł wykonać bezpośrednie badania składu gazu w dżetach.

Amoniak zapobiega zamarzaniu wody. Dzięki niemu woda może pozostawać w stanie ciekłym przy temperaturze nawet -97 stopni Celsjusza (176 K). Natomiast temperatura zmierzona za pomocą instrumentu CRISM w obrębie tygrysich pasków, czyli spękań z których początek biorą dżety wynosi -93 stopnie Celsjusza (180 K).

Obecność amoniaku sprawia, że istnienie ciekłej wody pod powierzchnią Enceladusa staje się bardzo prawdopodobne, zwłaszcza w połączeniu z detekcją chloru w cząstkach pierścienia E za pomocą instrumentu CDA. Jest to pierwsza detekcja amoniaku na lodowym księżycu planety zewnętrznej. Może on jednak powszechnie występować na księżycach Saturna.

Źródło:
AstronomyNow.com

Comments are closed.