GALAKTYKA KOBIET – od kraterów po asteroidy

0

Galaktyka Kobiet 2 grudnia, godz. 18.00 – wydarzenie online 

Jak bada się organizmy zabite przez uderzenie asteroidy? Kto jest potrzebny, by wysłać satelitę w kosmos? Czym zajmuje się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych? Co wiesz o projektowaniu i produkcji autonomicznych samochodów? Czy można swoją pasję przekuć w kosmicznie interesujący zawód? 

Na te pytania odpowiedzą trzy niezwykłe badaczki, które 2 grudnia wspólnie stworzą galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (i czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego mniemania, pozostają domeną mężczyzn. 

Centrum Nauki Kopernik kieruje to wydarzenie szczególnie do uczennic liceum oraz technikum, interesujących się nauką, badaniami, projektowaniem i konstruowaniem, najnowszymi technologiami, motoryzacją, śledzą misje i rozwój branży kosmicznej. To one stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej, a często nie mają pewności, jak i co dalej robić. 

Spotkanie jest organizowane z myślą o wsparciu dziewczyn, które chcą zajmować się np. naukami ścisłymi, ale też dla tych, które dopiero szukają swoich pasji. To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z kobietami, które już przetarły ścieżki kariery w sektorze kosmicznym, branży samochodów przyszłości czy naukowych badaniach kosmosu i dzięki własnej pracy odniosły sukces.

Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, konstruktorki pojazdów autonomicznych w przemyśle samochodowym i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości. Nauczycielu – koniecznie powiedz o tym swoim uczennicom, uczniom też – chłopcy jak najbardziej mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu online. Każdy młody człowiek powinien mieć szansę spotkać kogoś, kto podpowie, zainspiruje, stworzy szansę do rozwoju młodzieńczych pasji. 

Więcej: https://esero.kopernik.org.pl/galaktyka-kobiet-viii/ 

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2Gmcxy9O9 

Transmisja live na YT: https://youtu.be/FLcc7YGep9g 

_________________________________________________________________________

Sylwetki ekspertek tej edycji wydarzenia:

Dr Anna Łosiak, geolog planetarny,  pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN – bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi oraz powierzchnię Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship, Fulbrighta i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Pracowała naukowo w Lunar and Planetary Institute w Houston gdzie miała dostęp do super tajnych laboratoriów NASA. Prowadziła badania terenowe w kilkunastu kraterach uderzeniowych na całym świecie, wielokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo porwania przez trąbę powietrzną, zaginięcia na pustyni, ataku dzikich zwierząt, upadku z dużej wysokości.

Dr Ewa Łabno-Falęcka Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Absolwentka filologii niemieckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie w Tybindze. Pracowała naukowo na uczelniach w Polsce i w Niemczech. W latach 1993-1999 była radcą do spraw kultury w Ambasadzie RP w Bonn. Od 2000 roku jest odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną i relacje zewnętrzne w Grupie Daimler AG w Polsce. Laureatka najważniejszych nagród branżowych (m.in. „Golden Arrow”, „PRotony”, Dyrektor Marketingu Roku : „Thinking Outside of the Box” – dwukrotnie). “Businesswoman of the Year” (2016) w Konkursie Pisanym Szminką (w kategorii: Korporacja). Członkini Rady Marek Superbrands i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Współzałożycielka i pierwsza prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (2006-2010); współzałożycielka i pierwsza prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008-2012).

Prof. dr hab. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę z zespołem naukowców, którzy w przyszłości tworzyli CBK PAN, rozpoczęła już w trakcie studiów. Od 1979 roku do dzisiaj nieustannie związana z Instytutem. Przeszła drogę od asystentki, przez adiunkta, kierowniczkę serwisu heliograficznego aż po dyrektor CBK PAN. Staż naukowy odbyła na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1992 roku jako jedna z pierwszych osób w krajach postkomunistycznych otrzymała stanowisko kierowniczki europejskiego grantu PECO. Opracowała drugi na świecie automatyczny system przetwarzania danych obserwacyjnych Słońca i przestrzeni okołoziemskiej. Była kierowniczką w grupie liderów siedmiu projektów europejskich COST (Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research). Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych czasopismach branżowych.

„Galaktyka kobiet” to projekt realizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) w Centrum Nauki Kopernik.

Comments are closed.