100 Hours of Astronomy – polska transmisja

0

Badania promieniowania kosmicznego smartfonem, najlepsze miejscówki do obserwacji nocnego nieba, czy program popularnonaukowy z trzystoma naukowcami – to tematy polskiej prezentacji w ramach 100 Hours of Astronomy. Zapraszamy do obejrzenia transmisji, która rozpoczęła się w sobotę 2.10.2021 r. o godz. 18:00 na YouTube i Facebooku.

100 Hours of Astronomy to globalne wydarzenie odbywające się w wielu krajach świata. Jest to szereg transmisji internetowych z różnych astronomicznych inicjatyw odbywających się w dniach 1-4 października. W jego ramach Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zaproponowała dodatkowo akcję “100 Hours, 100 NOCs”, czyli godzinne prezentacje prowadzone przez krajowych koordynatorów IAU.

W akcji nie mogło zabraknąć prezentacji z Polski. Gospodarzem polskiego wydarzenia będzie Planetarium w Grudziądzu, a gośćmi osoby związane z ciekawymi projektami mającymi korzenie w naszym kraju, a obecnie zasięg globalny oraz produkcjami odpowiednimi dla odbiorców na całym świecie.

To okazja poznać twórcę internetowej bazy AstroSposts, prezentującej najlepsze miejsca w naszej okolicy i na całym świecie, z których można obserwować nocne niebo. Piotr Stola poprowadził m.in. warsztaty korzystania ze strony internetowej AstroSpots. 

Inny ciekawy temat to projekt CREDO, do którego może przystąpić każdy, kto ma telefon komórkowy. Projekt wykorzystuje aparaty fotograficzne smartfonów do badania promieniowania kosmicznego. Projekt CREDO ma początki w Polsce, a obecnie jest prowadzony na całym świecie. Opowiedział o nim prof. Robert Kamiński z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN.

Trzecim gościem był Bogumił Radajewski z astronomicznej serii Astronarium, obecnej w telewizji i na YouTube. W ponad 120 odcinkach wystąpiło już około 300 naukowców i inżynierów badających kosmos.

Wydarzenie odbywało się w języku angielskim. Poprowadził je dr Krzysztof Czart, krajowy koordynator IAU ds. popularyzacji astronomii, wspólnie z Sebastianem Soberskim z grudziądzkiego planetarium.

Transmisja dostępna jest na Facebooku (https://www.facebook.com/IAUPoland) i YouTube

Listę transmisji z innych krajów można znaleźć dodatkowo facebookowym profilu IAU Office for Astronomy Outreach: https://www.facebook.com/IAUoutreach.

Leave A Reply