Moon Express przegrał w sądzie z Intuitive Machines

0

Sąd nakazał firmie Moon Express, jednej z finalistów anulowanego konkursu GLXP, zwrot 4,1 mln dolarów dla firmy Intuitive Machines.

Moon Express to amerykańska spóła założona przez Boba Richardsa oferujące komercyjne loty księżycowe na pokładzie bezzałogowych lądowników MX. Lądownik w wersji podstawowej (MX-1) miałby być w stanie zabrać 30 kg ładunku na powierzchnie Srebrnego Globu. Jednym z klientów będzie Międzynarodowe Obserwatorium Księżycowe.

Spółka Moon Express była jednym z pięciu finalistów Google Lunar XPrize. Konkurs na nagrodę wartości 20 milionów dolarów został jednak po wielokrotnym przedłużeniu anulowany, ponieważ żaden z zespołów nie będzie w stanie przeprowadzić lotu księżycowego przed 31 marca 2018 roku. Termin konkursu wielokrotnie przedłużano, pierwotnie miał się on zakończyć w 2015 roku.

W maju 2016 roku Moon Express pozwał spółkę Intuitive Machines, która na zlecenie pierwszej wykonywała prace nad oprogramowaniem oraz księżycowym pojazdem powrotnym. Intuivite Machines została oskarżona o niewłaściwe wykonanie prac. Pozew nakazywał również transfer praw autorskich z wykonanych prac do Moon Express. Jednocześnie Intuitive Machines pozwało spółkę Moon Express za brak zapłaty za wykonane pracę oraz za szkody przez zmniejszenie wiarygodności firmy.

Sąd przychylił się do wniosku Intuitive Machines i nakazał firmie Moon Express zapłacić 1,25 mln dolarów w gotówce oraz przekazać akcje wartości 2,5 milionów dolarów. Sąd przyznał również 732 tysiące dolarów dla Intuitive Machines za pracę nad pojazdem powrotnym.

Prezes Intuitive Machines Steve Altemus stwierdził, że nie jest zainteresowany akcjami Moon Express i zamierza ubiegać się o ich równowartość w gotówce. Moon Express zapowiada zaś złożenie apelacji.

(SN)

Comments are closed.