Start nowej chińskiej rakiety nośnej

2

W nocy z drugiego na trzeciego marca z kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta Kaituozhe-2. W debiutanckim locie wyniosła ona technologicznego satelitę Tiankong-1.

Start Kaituozhe-2 (KT-2) rozpoczął się według różnych źródeł o godzinie 00:45 lub 00:53 czasu polskiego. Nowa chińska konstrukcja zbudowana przez Czwarte Biuro CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) jest małą rakietą nośną napędzaną paliwem stałym. Jest w stanie wynieść ładunek o masie 350 kg na niską orbitę okołoziemską lub 250 kg na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO).

Pierwszy start rakiety KT-2

Pierwszy start rakiety KT-2

Według informacji prasowych wyniesiony Tiankong-1 będzie testować nowy bus-satelitarny oraz technologie miniaturyzacji dla zastosowań telekomunikacji i obserwacji Ziemi.

Jest to już trzecia mała rakieta nośna zbudowana przez CASIC. Pozostałe dwie konstrukcje to Kuaizhou-1 i jej wariant Kuaizhou-1A oraz Kuaizhou-11, która ma również zadebiutować w 2017 roku. Chiny coraz bardziej interesują się zdobyciem większej części rynku wynoszenia małych satelitów. Powstały już nawet chińskie firmy, które oferują loty na komercyjnych wersjach rakiet Kuaizhou.

Wcześniej rozwijana była również rakieta nośna Kaituozhe-1 (KT-1), jednak program został zarzucony po czterech nieudanych lotach w latach 2002-2006.

2 komentarze

  1. Nie wiem, ale wydaje mi się, ze te nowe rakiety i wynoszenie satelitów są to po prostu zakamuflowane testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

    • Może niekoniecznie ładunków jądrowych ale awaryjnych satelitów wojskowych na pewno. Rakiety na paliwo stałe mają natychmiastową gotowość do startu…