Forum Innowacji Sektora Kosmicznego 2016

0

Dwudziestego czwartego czerwca w Rzeszowie odbyło się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. W tym wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele ukraińskiego sektora kosmicznego.

Rzeszów to ważne miasto  dla polskiego sektora kosmicznego. To tam jest ulokowany oddział terenowy Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), znajduje się duża część firm z „Doliny Lotniczej” oraz kilka większych polskich firm IT, jest także obecna bardzo dobra Politechnika Rzeszowska. W ostatnich miesiącach znaczenie Rzeszowa także wzrosło z uwagi na niewielką odległość do Ukrainy, z którą możliwa jest szansa na głębszą współpracę w ramach sektora kosmicznego.

Od kilku lat regularnie w Rzeszowie odbywają się konferencje związane z sektorem kosmicznym. To właśnie w Rzeszowie ogłoszono początek prac nad ustawą, która doprowadziła do zawiązania POLSA.

Łazik Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej - zwycięzca URC 2016 / Credits - K. Kanawka, Blue Dot Solutions

Łazik Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej – zwycięzca URC 2016 / Credits – K. Kanawka, Blue Dot Solutions

Dwudziestego czwartego czerwca w Rzeszowie odbyło się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. To wydarzenie odbyło się w nowym Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Jasionce, położonym tuż obok portu lotniczego. W trakcie konferencji odbyło się kilka prezentacji oraz paneli tematycznych, w tym dotyczących Województwa Podkarpackiego, współpracy z sektorem lotniczym, współpracy z Ukrainą oraz roli edukacji.  W konferencji uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, POLSA, reprezentacji ministerstw oraz specjaliści z instytutów naukowych i firm aktywnych w tej branży.

W panelu edukacyjnym, w którym wzięli udział głównie przedstawiciele środowisk akademickich, POLSA oraz regionalnych władz, a także firm z sektora, pojawiło się kilka ciekawych zdań. Przede wszystkim, wyraźnie zauważalny jest brak świadomości sektora kosmicznego u „młodzieży w wieku 40+ i 50+”, jak to trafnie zauważył jeden z panelistów. Ponadto, profesor z krakowskiej uczelni AGH zauważył, że potrzebna jest budowa całego ekosystemu wokół sektora kosmicznego, który pozwoli na zatrzymanie absolwentów i kadry w Polsce. W opinii innych panelistów ten ekosystem powoli już powstaje, ale nie jest on od razu w branży „upstream”, która potrzebuje większej ilości czasu, rozwoju oraz inwestycji. W kwestii budowania ekosystemu zostały przedstawione obecnie istniejące mechanizmy, dzięki którym można dołączyć do sektora kosmicznego: od prostych wydarzeń takie jak hackatony, poprzez konkursy takie jak Galileo Masters czy European Rover Challenge, po akcelerator Space3ac i tworzone konsorcjum pod budowę Business Incubation Center ESA w Polsce.

W najbliższych latach z pewnością Podkarpacie będzie jednym z wiodących regionów w polskim sektorze kosmicznym. Wydarzenia, takie jak Forum Innowacji Sektora Kosmicznego, będą dobrą okazją na zaprezentowanie stanu rozwoju oraz nawiązania współpracy z innymi regionami w kraju oraz z zagranicznymi podmiotami.

Comments are closed.