Start PSLV z indyjskim satelitą nawigacyjnym

2

Z kosmodromu Satish Dhawan Space Center wystartowała rakieta PSLV z piątym satelitą wchodzącym w skład konstelacji nawigacji satelitarnej IRNSS.

Start rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) w najcięższej konfiguracji, tzn. wspomaganej sześcioma boosterami na paliwo stałe, nastąpił o godzinie 5:01 (CEST). Satelita IRNSS 1E został odłączony od górnego stopnia po niemal 19 minutach lotu i został umieszczony na orbicie o parametrach 288×20567 km i inklinacji 19,19°.

W nadchodzących tygodniach satelita będzie odpalał silniki, aż osiągnie orbitę kwazi-geostacjonarną nad 111,75 stopniem długości wschodniej. Jest to już piąty z siedmiu satelitów indyjskiego systemu nawigacji satelitarnej (Indian Regional Navigation Satellite System). Wraz ze wzrostem zastosowań dla nowych aplikacji można zauważyć wzrost zainteresowania usługami nawigacyjnymi na całym świecie. Po najbardziej znanych systemach GPS i GLONASS, rozwijanych jeszcze w czasie zimnej wojny przez dwa supermocarstwa, obecnie rozwijane są również konstelacje Galileo (Unia Europejska), Beidou (Chiny) oraz właśnie IRNSS.

Start rakiety PSLV z satelitą IRNSS 1E / Credits: ISRO

Ważący 1380 kg satelita IRNSS 1E został skonstruowany przez Indyjską Agencję Kosmiczną ISRO. Ukończenie budowy indyjskiej konstelacji powinno zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Był to 33 lot PSLV oraz trzeci start rakiety w 2016 roku.

2 komentarze