OZMA XVIII (14-17.08.2014)

0

Pomiędzy 14 a 17 sierpnia odbędzie się osiemnasty Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii. W tym roku ten zlot odbędzie się w Niedźwiadach koło Szubina.

Trwają zapisy na XVIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – OZMA 2014, który odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. (czwartek-niedziela) w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie.

Dojazd do Niedźwiad / Credits - PPASE

Dojazd do Niedźwiad / Credits – PPASE

Zlot odbędzie się na terenie amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach, gdzie ma swoją siedzibę Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Właśnie tam narodziła się idea OZMA i również tam odbył się legendarny już pierwszy zlot OZMA’97. W ubiegłorocznej edycji zlotu uczestniczyło około 150 miłośników astronomii z całego kraju, co potwierdza że OZMA jest najpopularniejszym polskim zlotem wśród miłośników astronomii. Wzorem ubiegłego roku OZMA trwa o jeden dzień dłużej. Wszyscy chętni mogą bowiem przyjechać do Niedźwiad już w środę.

Zgłoszenia (lub pytania dotyczące zlotu) proszę kierować na adres poczty elektronicznej:

  • Roman Kral e-mail: rkral@poczta.onet.pl , tel. kom. 691 468 800
  • lub Marek Nikodem: tel. kom. 608 228 861.

W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon kontaktowy, wiek (jeżeli osoba jest niepełnoletnia), rozmiar koszulki (S, M , L, XL, XXL, inny-dzieci). Udział osób poniżej 15 roku życia – tylko z opiekunem, osoby w wieku 15-18 lat z pisemną zgodą prawnego opiekuna.

Wpisowe: 130 zł; dzieci do lat 12 – 90 zł. Płatne w dniu zlotu !

Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE ”Grupa Lokalna”. Tegoroczny zlot współfinansuje Urząd Miejski w Szubinie. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot wśród miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter “star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia. W programie zlotu m.in. prelekcje i wykłady, prezentacje, warsztaty, konkursy z cennymi nagrodami oraz obserwacje astronomiczne. Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego (ciemne niebo i otwarty horyzont!) , zdjęć, filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych nagrody i wyróżnienia.

Tradycyjnie przyznane zostaną główne nagrody GRAND OZ. W kategorii astrofotografia oraz w kategorii dokonania za wykonanie/modernizację instrumentu obserwacyjnego, wartościowe obserwacje, działalność popularyzatorską itp. Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł i miejskiego zgiełku. Miasteczko namiotowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pola obserwacyjnego i pawilonów z teleskopami. Na miejscu również sanitariaty, świetlica, w której będą odbywały się wykłady oraz dwie duże wiaty. Wszystko w jednym miejscu. 4 dni wypoczynku pod gwiazdami, pośród natury i miłośników astronomii. Niewątpliwą atrakcją będzie dostęp do znajdujących się na terenie obserwatorium teleskopów.

Na wyposażeniu obserwatorium znajduje się następujący sprzęt:

  • Teleskop Słoneczny H-Alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack !!!
  • Teleskop Newton 400/2000mm !
  • Teleskop Schmidt-Newton 250/1000 mm
  • Teleskop Maksutowa Zeiss 150/2250 mm
  • Refraktor ED 100/900 mm

Wszyscy ozmowicze będą mogli korzystać przez cały okres trwania zlotu ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu obserwatorium. Organizatorzy zapewniają wszystkim, którzy nadeślą zgłoszenie do 7 sierpnia okolicznościową koszulkę, dwa ciepłe obiady (piątek i sobota), kiełbaski na ognisko, miejsce na polu namiotowym oraz udział we wszystkich punktach programu zlotu. Nie możemy zagwarantować dobrej pogody, ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę. Noclegi – tylko własne namioty lub przyczepy kempingowe, kwatery prywatne lub hotele we własnym zakresie.

Więcej informacji na oficjalnej stronie PPSAE http://www.ppsae.pl

Szczegółowy program zlotu wkrótce. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

(PPSAE)

Comments are closed.