Lot F9R-Dev1 na jeden kilometr (01.05.2014)

0

Firma SpaceX przeprowadziła udany test platformy rakietowej F9R-Dev1, polegający na starcie i lądowaniu w tym samym miejscu. Tym razem rakieta osiągnęła maksymalny pułap jednego kilometra.

W ostatnich latach śledziliśmy postępy SpaceX w zakresie prac nad systemem rakiet wielokrotnego użytku. Jednym z ważniejszych osiągnięć firmy w tym zakresie była konstrukcja Grasshopper (z ang. konik polny), odzyskiwalnej platformy testującej technologie pionowego startu i lądowania (VTVL). Z technicznego punktu widzenia był to w pewnym sensie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, wyposażony w specjalne, metalowe nogi, napędzany silnikiem Merlin 1D. Po zakończonym wynoszeniu rakiety odzyskiwalne mają lądować pionowo, a nie wodować jak „tradycyjne stopnie”. Tym samym obniżyłoby to koszty wynoszenia ładunku na orbitę.

Wiadomość o projekcie Grasshopper została podana do opinii publicznej we wrześniu 2011 r., a mniej więcej rok później odbył się pierwszy test pojazdu. Do końca 2013 roku Grasshopper dokonał łącznie 8 lotów, po czym wycofano tę platformę rakietową z użycia.

Po Grasshopperze firma SpaceX rozpoczęła testy na platformie F9R-Dev1. Pierwszy test tej konstrukcji nastąpił 18 kwietnia. Wówczas rakieta się wzniosła na 250 metrów. Co ciekawe, 18 kwietnia doszło także do startu rakiety Falcon 9R v1.1, w trakie której doszło do udanej próby „miękkiego wodowania” dolnego stopnia.

Do drugiego lotu platformy F9R-Dev1 doszło 1 maja. Start odbył się ze stanowiska testowego w McGregor w Teksasie. Rakieta podczas lotu osiągnęła maksymalny pułap jednego kilometra, po czym wylądowała w miejscu startu. Jest to 4x więcej od poprzedniego lotu. Przeprowadzono także kilka dodatkowych testów, takich jak zawis czy ruch w płaszczyźnie horyzontalnej. Lot tej konstrukcji był obserwowany przez wiele zestawów kamer, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać kolejnych lotów F9R-Dev1. Jest możliwe, że testowane będą nie tylko powroty z coraz wyższych pułapów, ale także bardziej skomplikowane scenariusze lotów. Jednocześnie SpaceX będzie testować powrót dolnego stopnia rakiety Falcon 9R z regularnych misji – pierwsza próba (z 18 kwietnia) wypadła pomyślnie.

Comments are closed.