Misja Sojuz TMA-11M – kosmonauci oraz znicz olimpijski już na stacji ISS

0

Kilka godzin temu z portu kosmicznego Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz, która wyniosła na orbitę trójkę kosmonautów – obecnie już nowych członków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po zaledwie 6 godzinach i 13 minutach od startu doszło do pomyślnego przycumowania załogowego statku do stacji.

Nowe, ale zarazem bardzo doświadczone osoby w składzie Ekspedycji 38 na stacji ISS, to Rosjanin Michaił Tiurin (dowódca misji, 3 lot), Amerykanin Richard Mastracchio (4 lot) oraz Japończyk Koichi Wakata (4 lot). Do startu z portu kosmicznego Bajkonur doszło o godzinie 5:14 CET. Statek Sojuz TMA-11M po wykonaniu zaledwie czterech orbit pomyślnie przycumował do śluzy cumowniczej modułu Rasswiet na stacji ISS o godzinie 11:27 CET.

Włazy pomiędzy nowoprzybyłym statkiem Sojuz TMA-11M a stacją ISS otwarte zostały około 2 godziny po przycumowaniu. Załoga naszego jedynego obecnie zamieszkałego przyczółku ludzi na niskiej orbicie wokółziemskiej powiększyła się tym samym do 9 osób. Obecnie na stacji ISS przebywają jeszcze: Fiodor Jurczychin, Karen Nyberg, Luca Parmitano, Oleg Kotow, Mike Hopkins oraz Siergiej Riazanskij.

Jest to pierwsza sytuacja od października 2009, kiedy ostatni raz na stacji ISS przebywało łącznie 9 osób (pomijając okresy trwania misji promów kosmicznych). Sytuacja ta nie potrwa jednak długo – za 4 dni nastąpi zakończenie misji statku Sojuz TMA-09M, którego kapsuła powrotna z załogą (Jurczychin, Nyberg, Parmitano) wyląduje na stepach Kazachstanu po niecałych 4 godzinach od odcumowania od stacji ISS.

Cała 9-osobowa załoga będzie zdalnie uczestniczyć jutro o godzinie 14:50 CET w konferencji zorganizowanej z okazji piętnastej rocznicy rozpoczęcia budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Orbitalne laboratorium pozostaje nieprzerwanie zamieszkiwane od 13 lat.

Na pokładzie rozpoczętej dzisiaj misji statku Sojuz TMA-11M wyniesiony został również znicz olimpijski, który zostanie zabrany na spacer kosmiczny zaplanowany na sobotę (wezmą w nim udział Kotow i Riazanskij). Znicz, który posłuży do rozpalenia ognia w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (Rosja), zostanie zabrany z powrotem na Ziemię przez załogę Sojuza TMA-09M za kilka dni.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.