Przygotowania do pierwszego lotu rakiety Falcon 9 v1.1

0

Dwudziestego dziewiątego września otwiera się okienko startowe do lotu rakiety Falcon 9 w wersji 1.1. Ta wersja Falcona 9 charakteryzuje się kilkoma modyfikacjami, które powinny poprawić m.in. osiągi tej rakiety.

Bez wątpienia SpaceX jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się firm sektora kosmicznego. Po wprowadzeniu do służby* rakiety Falcon 1, Falcon 9, kapsuły Dragon czy testów platformy eksperymentalnej Grasshopper czy rozpoczęcia prac nad rakietą Falcon Heavy, czas na pierwszy lot Falcona 9 w wersji 1.1. W stosunku do „standardowego” Falcona 9, wersja 1.1 charakteryzuje się kilkoma modyfikacjami. Najważniejsze z nich to:

  • Wydłużenie pierwszego stopnia rakiety o 16 metrów i tym samym zwiększenie objętości zbiorników paliwa (nafta lotnicza) i utleniacza (ciekły tlen),
  • Nowa konfiguracja silników – zamiast dziewięciu w układzie 3×3 zastosowano osiem na obrzeżu i jeden w środku podstawy rakiety,
  • Zastosowanie nowych silników Merlin 1D, których ciąg (przy starcie) jest około 50% wyższy od używanych w Falconie 9 silników Merlin 1C,
  • Użycie nowego systemu odrzucania osłony aerodynamicznej ładunku, zainstalowanego na szczycie rakiety.

Falcon 9 v 1.1 ma być w stanie wynieść ponad 13 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) – o około 3 tony więcej od Falcona 9. Ta dodatkowa nośność może mieć duże znaczenie m.in. w zaopatrzeniowych misjach kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz w przyszłych misjach załogowych.

Do pierwszego startu rakiety Falcon 9 v 1.1 może dojść 29 września. Start opóźniono wskutek drobnych problemów technicznych lub potrzeby dopracowania oprogramowania, jednakże obecnie wydaje się, że przygotowania są na „ostatniej prostej”. Rakieta wystartuje z wyrzutni SLC-4, która znajduje się w bazie Vandenberg w Kalifornii. Warto tu dodać, że pomiędzy 1965 a 2005 rokiem wyrzutnia SLC-4 była wykorzystywana do startów rakiet Atlas oraz Titan.

Dokonano także dwóch próbnych odpaleń silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 v 1.1. Pierwsze próbne odpalenie nastąpiło 12 września, jednak w trakcie tego testu dopatrzono się pewnych uchybień i zadecydowano o odwołaniu startu w dniu 15 września. Do drugiego próbnego odpalenia, które można zobaczyć na nagraniu poniżej, doszło 18 września. Tym razem silniki pracowały zgodnie z oczekiwaniami a datę startu ustalono na nie wcześniej niż 29 września.

{youtube}VX4LH0wn9Rs{/youtube}
Próbne odpalenie silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 v 1.1 – 18.09.2013 / Credits – spacexchannel

Na pokładzie tej rakiety znajdą się następujące satelity: kanadyjski CASSIOPE (CAscade, SmallSat and IOnospheric Polar Explorer) o masie 500 kg oraz sześć nanosatelitów, z których trzy są standardu CubeSat a trzy pozostałe to sfery białego koloru o średnicy 10 cm, wykonane z aluminium.

Udany start Falcona 9 w wersji 1.1 będzie ważnym krokiem w przygotowaniu odzyskiwalnej rakiety Falcon 9-R. Pierwszy stopień tej konstrukcji ma być zdolny do powrotu do wyznaczonego miejsca lądowania po zakończeniu swojej pracy podczas startu, co powinno przynieść znaczące obniżenie kosztów w wynoszeniu ładunków na orbitę.

* I prawdopodobnie dość szybkim wycofaniu, gdyż manifest firmy SpaceX w ogóle nie wspomina o możliwych przyszłych lotach Falcona 1.

(SpaceX, PFA, NSF)

{module [346]}

Comments are closed.