Projekt ESA dla oprogramowania związanego z misją Ops-Sat

0

Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiła projekt dla twórców oprogramowania związanego z misją satelitarną Ops-Sat. W ramach tego konkursu możliwe będzie przetestowanie własnego oprogramowania na pokładzie satelity Ops-Sat lub w segmencie naziemnym.

Ops-Sat to mały satelita technologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), standardu CubeSat 3U (trzy jednostki, max 3 kg masy startowej). Start Ops-Sat przewidziany jest na 2015 rok.  Jest to pierwsza misja ESA, która skupia się m.in. na kwestii unowocześnienia stosowanego oprogramowania.

ESA zauważyła, że w przeciągu dwóch ostatnich dekad nie doszło do znacznego unowocześnienia stosowanego oprogramowania na pokładzie satelitów lub w segmencie naziemnym. Jest to związane z kwestią niezawodności i ryzyka – nowe oprogramowanie czasem może skrywać niedopracowane elementy, które z kolei mogłyby wpływać na pracę satelity. Jednakże, w ciągu ostatnich dwóch dekad dokonał się wyraźny rozwój technologii informatycznych i warto, by i satelity mogły skorzystać z najnowszych rozwiązań. Stąd pomysł na misję Ops-Sat – o „podwyższonym ryzyku”, w trakcie której przetestowane zostaną różne rodzaje oprogramowania.

{module [346]}

W związku z tą misją ESA ogłasza projekt-konkurs dla twórców oprogramowania, które będzie można przetestować na pokładzie satelity lub w segmencie naziemnym. Przykłady oprogramowania, jakie można by zastosować to szyfrowanie danych, nawigacja, zarządzanie danymi, orientacja czy komunikacja z ładunkiem satelity (np. odbiorniki GPS czy zainstalowane kamery).

Pierwszy etap zbierania pomysłów trwa do 8 kwietnia 2013 roku – do tego czasu trzeba przesłać kwestionariusz ze strony ESA (plik .pdf: http://esamultimedia.esa.int/docs/ops/OPS-SAT_ExperimeterInformation-and-Questionnaire.pdf ). Po zebraniu wszystkich pomysłów nastąpi ewaluacja, po czym wybrane grupy zostaną zaproszone do dalszej współpracy. Następnie ESA zorganizuje warsztaty twórców oprogramowania, podczas których zostaną przedyskutowane możliwości użycia danego oprogramowania i/lub nawiązać współpracę z innymi zespołami.

Pełna specyfika techniczna misji Ops-Sat jest dostępna w systemie EMITS.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Napisz email do autora tego artykułu – kontakt@kosmonauta.net.

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.