Zakończenie misji HTV-3

0

Nastąpiło zakończenie misji japońskiego pojazdu bezzałogowego HTV-3. Około godziny 09:30 CEST, po kontrolowanym wejściu HTV-3 w atmosferę utracono kontakt. Pojazd, zgodnie z planem, uległ rozpadowi w atmosferze.

Start japońskiego pojazdu zaopatrzeniowego HTV-3 nastąpił 21 lipca 2012 roku. Przyłączenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nastąpiło 27 lipca 2012 roku. Przez kolejne tygodnie trwały prace rozładunkowe – z wnętrza HTV-3 przetransportowano około 4,6 tony ładunku, w tym 3,5 w ciśnieniowym module pojazdu.

Do odłączenia HTV-3 od ISS doszło 12 września 2012 roku, około godziny 17:50 CEST. Według wstępnych informacji, odłączenie od Stacji nie było w pełni nominalne – odejście było znacznie szybsze od planowanego. Nie miało to dużego wpływu na kontynuację misji, ale z pewnością zostanie dokonana pełna analiza tego wydarzenia. Poniższe nagranie prezentuje odłączenie HTV-3 od ISS.

{youtube}myjUlC91INU{/youtube}
Odłączenie HTV-3 od ISS / Credits – NASA TV,

Czternastego września doszło do deorbitacji HTV-3. W trakcie tej deorbitacji doszło do planowanego rozpadu HTV-3 ponad wyznaczonym rejonem. Około godziny 09:30, gdy HTV-3 znajdował się na wysokości około 100 kilometrów, utracono kontakt z pojazdem. Misja HTV-3 została zakończona.

Następna wyprawa pojazdu HTV planowana jest na 2013 rok.

Wydarzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej omawiane są na bieżąco na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.