Prace rozładunkowe HTV-3 oraz przygotowania do spacerów kosmicznych na ISS

0

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwają intensywne prace związane z rozładunkiem japońskiego statku transportowego HTV-3. Członkowie załogi przygotowują się także do dwóch zaplanowanych na ten miesiąc spacerów kosmicznych, z których pierwszy odbędzie się już za tydzień.

Amerykańscy astronauci Joe Acaba i Suni Williams wykorzystali manipulator Stacji ISS – SSRMS (Space Station Remote Manipulator System), nazywany Canadarm2, do przeniesienia palety ładunkowej z powrotem do luku nieciśnieniowego w statku transportowym HTV-3. Elementy dostarczone na tej palecie (m.in. eksperyment komunikacyjny NASA, moduł z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz moduł obserwacji zjawisk atmosferycznych) zostały w ubiegłym tygodniu przetransportowane na zewnętrzną sekcję Exposed Facility, należącą do japońskiego kompleksu laboratoryjnego Kibo.

HTV-3 został pochwycony, a następnie przyłączony do zwróconego ku Ziemi węzła cumowniczego modułu Harmony 27 lipca. Do 6 września trwać będzie proces rozładunku statku, po czym zostanie on za pomocą manipulatora SSRMS odłączony, i w następnej kolejności uwolniony. Tak jak poprzednie japońskie statki zaopatrzeniowe zostanie unicestwiony w ziemskiej atmosferze.

Acaba oraz Williams pracowali również razem nad eksperymentem Capillary Flow, w ramach którego badany jest sposób przemieszczania płynów po powierzchniach w warunkach mikrograwitacji. Wyniki eksperymentu pozwolą udoskonalić komputerowe modele wykorzystywane przy projektowaniu zbiorników paliwowych oraz układów transferujących ciecze w przyszłych statkach kosmicznych.

Tymczasem japoński członek załogi ISS Aki Hoshide przeprowadził przegląd pokładowych środków ratowniczych (Portable Emergency Provisions), w skład których wchodzą między innymi maski tlenowe (Portable Breathing Apparatus) i gaśnice (Portable Fire Extinguisher). Ponadto Acaba wraz z Hoshide przeprowadzili rutynowy proces sprzątania modułu JEM (Japanese Experiment Module) za pomocą specjalnego odkurzacza.

Na 20 sierpnia 2012 roku zaplanowany jest pierwszy z dwóch spacerów kosmicznych w tym miesiącu. Obecnie do wyjścia w przestrzeń kosmiczną przygotowuje się dowódca Stacji ISS – Giennadij Padałka oraz Inżynier Lotu Jurij Malenczenko. Kompletowane jest między innymi potrzebne wyposażenie, a kosmonauci przypominają sobie procedury dotyczące wykonywania spacerów kosmicznych.

W czasie wyjścia na zewnątrz orbitalnego laboratorium Padałka oraz Malenczenko zajmą się przygotowaniem modułu Pirs do jego odrzucenia od Stacji ISS. Miejsce tego elementu zajmie nowy, rosyjski moduł laboratoryjny MLM, który w chwili obecnej jest jeszcze na Ziemi. W czasie spaceru głównym zadaniem dwójki Rosjan będzie relokacja ramienia dźwigowego Strela-2 z modułu Pirs na moduł Zarja. W lutym tego roku w czasie spaceru kosmicznego przemieszczono z modułu Pirs na mini-moduł badawczy o nazwie Poisk drugie ramię, Strela-1.

Relacja z rosyjskiego spaceru kosmicznego prowadzona będzie na portalu Kosmonauta.net na żywo. Zapraszamy już teraz do odwiedzin!

Wydarzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej omawiane są na bieżąco na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)Sunita Williams oraz Joe Acaba (w tle) wewnątrz statku transportowego HTV-3 jeszcze przed rozpoczęciem procesu rozładowywania / Credits: NASAAstronautka NASA Sunita Williams umieszczająca próbki biologiczne w zamrażarce MELFI-2 / Credits: NASAAstronauta NASA Joe Acaba przy pracy z japońskim manipulatorem JEMRMS / Credits: NASATrzecie największe miasto Hiszpanii - Walencja, widziane ze Stacji ISS 4 sierpnia tego roku / Credits: NASA

Comments are closed.