Czy w Wielkopolsce spadł meteoryt?

0

Wielkopolska Policja podaje, że na posesje w miejscowości Wargowo (gmina Oborniki) w nocy z 27 na 28 kwietnia 2012 spadł meteoryt. Na miejscu zdarzenia znaleziono dwa małe obiekty, prawdopodobnie pochodzenia pozaziemskiego.

Do zdarzenia doszło w nocy z 27 na 28 kwietnia 2012. O godzinie 01:20 CEST Dyżurny Komendy Policji Oborniki odebrał zgłoszenie, że “spadły dwa kamienie, chyba meteoryty”. Na miejscu zdarzenia znaleziono dwa obiekty, wielkości jajek. Spadkowi miał towarzyszyć huk, jednakże spadek nie wyrządził szkód. Obiekty zabezpieczyła Straż Pożarna, która dokona dalszych oględzin i badań.

Opublikowane zdjęcia przedstawiają dwa małe obiekty, być może meteoryty. Na dostępnych zdjęciach widać, że oba obiekty są ciemne i połyskliwe. Ponadto, na  powierzchni jednego z nich można  zaobserwować rdzawy kolor. Ten rdzawy kolor jest raczej zaskakujący, gdyż meteoryty, przybywające na Ziemię spoza atmosfery, nie noszą śladów rdzy. Jest więc możliwe, że nie są to meteoryty, a obiekty pochodzenia ziemskiego a towarzyszący im huk został wytworzony przez człowieka. Jest także możliwe, że tylko jeden z zabezpieczonych obiektów jest pochodzenia pozaziemskiego. Ponadto, na przedstawionych zdjęciach nie można zobaczyć typowej skorupy obtopieniowej, jaką obserwuje się na meteorytach, które przedarły się przez ziemską atmosferę.

Prawdopodobnie te wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione po badaniach, które przeprowadzane będą w ciągu najbliższych tygodni.

Warto tu dodać, że prawie rok temu na Mazurach spadł meteoryt, nazwany później meteorytem Sołtmany.

(Policja)

Domniemane meteoryty, które miały spaść w nocy z 27 na 28 kwietnia 2012 / Credits - Policja w Obornikach

Comments are closed.