Łączność ARISS ze Stacją ISS z Gdańska

0

Połączymy się i porozmawiamy z astronautami, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – poinformowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Nietypowe spotkanie w muzeum odbędzie się 31 grudnia o godz. 15 na Dworze Artusa, znajdującym się tuż obok Ratusza Głównego Miasta. Łączność będzie można obejrzeć również na żywo w serwisie ARISS-POLSKA TV.

“Zapytamy o to, co widać na Ziemi z kosmosu, czy na Stacji Kosmicznej obchodzi się święta oraz czy bycie astronautą to spełnienie marzeń każdego chłopca? Odpowiedzi z przestrzeni kosmicznej będą słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800MHz. Zachęcamy do nasłuchów” – czytamy w komunikacie instytucji.

Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, portalu Kosmonauta.net oraz społeczności krótkofalowców z Trójmiasta. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody Roku Jana Heweliusza w Gdańsku, które odbywają się z okazji 400. rocznicy urodzin słynnego astronoma, rajcy, ławnika i browarnika.

Pytania orbitującym wokół Ziemi zadawać będzie młodzież szkolna wśród której znajdą się finaliści konkursu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni, Gdańskich Szkół Autonomicznych. Nie zabraknie również studentów Akademii Morskiej w Gdyni i członków Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” SP2ZIE.

Stronę techniczną tego przedsięwzięcia realizują członkowie Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Morski Klub Łączności “Szkuner” SP2ZIE Akademii Morskiej w Gdyni. Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station).

ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

 

Logo projektu ARISS / Credits: ARISS

Comments are closed.