Koniec eksperymentu Kontur, podwyższenie orbity ISS

0

Po kilku latach działalności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończony został naukowy eksperyment Kontur, który kontrolowany był przez rosyjskich i niemieckich specjalistów. Trzy dni temu został także przeprowadzony manewr podniesienia orbity Stacji ISS.

Celem eksperymentu Kontur było rozwijanie oraz studiowanie metod bezpiecznej kontroli nad zdalnie sterowanymi urządzeniami robotycznymi RRD przy wykorzystaniu publicznych sieci, gdzie trzeba liczyć się z nieprzewidywalnymi wartościami opóźnień przesyłu informacji.

W przeprowadzaniu eksperymentów nad Konturem uczestniczyli specjaliści z rosyjskiej firmy RSC Energia, Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Cybernetyki Technicznej i Robotyki oraz Niemieckiego Instytutu Robotyki i Mechatroniki (DLR-RM). Przy przeprowadzaniu eksperymentu korzystano ze sprzętu ROKVISS. Eksperyment zaprojektowany został przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR, a dostarczono go na Stację ISS w 2003 roku.

Dnia 15 listopada, 2010 roku, podczas rosyjskiego spaceru kosmicznego EVA kosmonauci Fiodor Jurczychin i Oleg Skripoczka zdemontowali robotyczne komponenty, które zabrane zostały później na pokład Stacji ISS, celem przygotowania do wysyłki na Ziemię. Jednostka ta była kontrolowana sygnałami ze stacji naziemnych i przeprowadziła wiele operacji technologicznych, przede wszystkim związanych z testowaniem momentów sił w czasie ruchu.

Po dostarczeniu komponentu na Ziemię, dokonane zostaną inspekcje, celem których przestudiowane będą efekty długoterminowego wystawienia sprzętu na warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. W ramach kontynuacji eksperymentu sprawdzone będą możliwości kontrolowania i obsługiwania urządzeń robotycznych znajdujących się na Ziemi, ze Stacji ISS na niskiej orbicie wokółziemskiej. W związku z tym, wysłana zostanie w przyszłym roku odpowiednia aparatura sterująca – manipulator wraz z laptopem. W związku z kontynuacją eksperymentu, także niemieccy specjaliści przygotowują nowe urządzenia, m.in. humanoidalnego robota czy prototyp manipulatora.

Podwyższenie orbity Stacji ISS

25 listopada miał miejsce manewr podniesienia orbity Stacji ISS, który wykonany został za pomocą 8 silniczków (Rendezvous & Docking thrusters) statku bezzałogowego Progress M-07M/39P, zadokowanego do tylnego portu modułu Zwiezda. Silniczki zostały odpalone o godzinie 06:03 CET na niecałe 6 minut. Na skutek tego manewru orbita ISS podniesiona została o 1,7 km, osiągając wysokość 351,6 kilometrów.

Delta-V, czyli zmiana prędkości, wyniosła 0,92 m/s. Celem manewru było wejście na odpowiednią orbitę przed zadokowaniem misji STS-133 wahadłowca Discovery oraz statku Sojuz TMA-20 (start 15 grudnia).

(RSC Energia, TsNII of Robotics and Engineering Cybernetics)

Comments are closed.