ESA i NASA rozpoczynają prace nad nowymi rakietami

0

ESA i NASA przyznają kontrakty na prace koncepcyjne nad nowymi rakietami nośnymi. W Europie wiadomo już, że prace prowadzone będą przez firmę Astrium, należącą do EADS. Za oceanem NASA ogłosiła konkurs na granty.

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że EADS Astrium podejmie dla niej wstępne prace rozwojowe nad rakietą następnej generacji (Next Generation Launcher). Piętnaście miesięcy badań nad nową rakietą dla satelitów pochłonie 8,5 miliona euro, z czego 1,5 miliona wyłoży sama firma Astrium.

Decyzja wydaje się oczywista, ze względu na fakt, że ta sama firma buduje dla ESA rakiety Ariane 5. Przy studium NGL Astrium będzie współpracowała z 9 krajami mającymi swój wkład technologiczny w rakietach Ariane.

NGL jest częścią szerszego programu ESA o nazwie Future Launcher Preparatory (FLPP), którego zadaniem jest zebranie wszystkich interesujących rozwiązań technicznych i organizacyjnych przed następną konferencją ministerialną ESA.

Nowa rakieta ma zapewnić ciągłość i niezależność dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej. Ma być zdolna do wynoszenia różnorakich ładunków. Od masy 3 ton na orbitę geostacjonarną, przez 4 tonowe ładunki na orbity heliosynchroniczne, do 8 tonowych na niskie orbity okołoziemskie. Jej projekt będzie zgrany w czasie z powstaniem nowej wersji Ariane, oznaczanej jako Ariane 5ME (Midlife Evolution). Nowa Ariane ma być przeznaczona na wynoszenie ładunków instytucjonalnych i komercyjnych o masach powyżej 11 ton; planowo ma odbyć pierwszy lot w 2017 roku.

Prace nad NGL podzielone zostały na trzy części:

  • Prace koncepcyjne nad rakietą
  • Konieczne innowacje technologiczne
  • Koszty budowy i użytkowania nowej rakiety

Konstrukcja rakiety będzie badana w ramach trzech koncepcji przedstawionych w latach 2007-2008:

  • HH – dwuczłonowa rakieta nośna, z oboma członami napędzanymi kriogeniczną mieszaniną wodoru i tlenu. Główny silnik będzie oparty o technologię użytą w silnikach Vulcain II rakiet Ariane, lub zupełnie nową technologię
  • CH – dwuczłonowa rakieta z członem głównym na mieszaninę metanu i tlenu, a górnym kriogenicznym, na wodór i tlen
  • PPH – trzystopniowa rakieta, z dwoma pierwszymi członami na paliwo stałe, a ostatnim na kriogeniczny wodór i tlen. Ten ostatni byłby oparty o silnik Vinci, przygotowywany dla Ariane 5ME

Tym czasem 29 lipca NASA zamknęła konkurs na granty (tzw. Broad Agency Announcement, BAA) badawcze nad nową koncepcją ciężkiej rakiety nośnej i jej napędu.

Jak pisze NASA, agencja szuka nowych możliwości rozwoju misji robotycznych i załogowych, włącznie z obecnością ludzi na asteroidach, w punktach Lagrange’a, na Księżycu i Marsie.

W ramach BAA agencja przyznała finansowanie w wysokości 8 milionów dolarów amerykańskich, przy czym jednorazowy grant wynosił maksymalnie 625 000 USD.

NASA szuka pomysłów na nowe rakiety nośne i statki kosmiczne używające różnych systemów napędowych. Zaznacza również, że konstrukcje mogą być wielozadaniowe, tj. z możliwością używania przez inne instytucje: wojsko, agencje kosmiczne innych krajów, czy firmy komercyjne.

Źródło: Space Travel, NASA

Comments are closed.