SCOPE 2.0 przeszedł kolejny etap kampanii REXUS/BEXUS

0

Projekt SCOPE 2.0, powstający w Studenckim Kole Astronautycznym, w ubiegły weekend zakończył przegląd Preliminary Design Review (PDR). W październiku bieżącego roku polski eksperyment poleci na balonie stratosferycznym.

Przegląd, który obejmował również tydzień wykładów i ćwiczeń, odbywał się w Esrange Space Centre. Jest to największy ośrodek Szwedzkiej Agencji Kosmicznej, położony za kołem podbiegunowym, nieopodal miasta Kiruna. Z ośrodka wystrzeliwanych jest do kilkunastu rakiet meteorologicznych i balonów stratosferycznych rocznie. Z Esrange do niedawna były wystrzeliwane szwedzkie satelity. Stąd również steruje się większością europejskich satelitów.

PDR jest pierwszym z kilku przeglądów które przechodzą wszystkie drużyny biorące udział w kampanii REXUS/BEXUS. Jego celem jest sprawdzenie poprawności eksperymentu na etapie planowania i projektu wstępnego. Podczas przeglądu SCOPE 2.0 otrzymał ogólną pochwałę za stan projektu, dokumentację i prezentację. Komisja przyznała wyróżnienia za ‘Design Requirements’ oraz ‘Outreach Program’ oraz planowanie. W kategorii ‘Analiza ryzyka’ projekt otrzymał złoty medal.

Celem SCOPE 2.0 jest zbudowanie systemu sterowania i stabilizacji kamery, który, zamontowany na gondoli balonu, pozwoli na obserwację wybranych punktów na powierzchni Ziemi. Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość dochodzącą do 35 kilometrów, w związku z tym musi być przystosowane do pracy w skrajnie niesprzyjających warunkach. Temperatury podczas lotu mogą dochodzić do -90°C, a ciśnienie panujące wokół będzie bliskie próżni.

Kampania REXUS/BEXUS to jeden z obecnie najprężniejszych projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Co roku ESA umożliwia studentom wystrzelenie własnego eksperymentu na rakiecie meteorologicznej (REXUS- pułap 100 km), bądź na balonie stratosferycznym (BEXUS- pułap 35 km).

Podczas kampanii studenckie drużyny muszą pogodzić ze sobą wiele różnorodnych elementów projektu, z którymi często po raz pierwszy się spotykają- zarządzanie, planowanie, pracę w zespole, budowanie i odpowiedzialność za finalny efekt. Ponadto muszą dostosować swoje działania do wymogów ESA w zakresie zarządzania projektami, standardów przemysłu kosmicznego, oraz terminarza kampanii narzucanego przez agencję. Krótki czas trwania w przypadku BEXUSa (niecały rok), wysokie wymagania i fachowa pomoc sprawiają, że kampania jest ekstremalnie ciekawa.

Pod koniec maja SCOPE 2.0 przejdzie kolejny, bardziej zaawansowany przegląd- Critical Design Review (CDR).Start planowany jest na początek października 2010.

Postępy SCOPE 2.0 można śledzić na stronie projektu- www.ska.pw.edu.pl/scope

Projekt SCOPE 2.0 realizowany jest w Studenckim Kole Astronautycznym, przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W SKA powstają m.in. Robot Marsjański Skarabeusz oraz PW-Sat. Członkowie koła biorą udział w projekcie European Student Earth Orbiter (trzy drużyny) oraz przygotowują się do udziału w European Student Moon Orbiter (dwie drużyny). W przeszłości SKA brało udział w Kampanii Lotów Parabolicznych (pięciokrotnie) oraz w projekcie Young Engineer’s Satellite 2 (YES-2).

Źródło: SKA

Zbiorcze zdjęcie SCOPE 2.0 na PDR (SKA)

Comments are closed.