Drugi Europejski Warsztat CubeSatowy

0

W dniach 20 – 22 stycznia 2008 w Europejskim Centrum Technologii i Badań Kosmicznych ESTEC ( European Space Research and Technology Centre ), należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA odbył się Drugi Europejski Warsztat Cubesatowy ( Second European CubeSat Workshop ). Spotkanie to dedykowane jest małym projektom satelitarnym o ściśle określonych wymiarach (10x10x10 cm albo 20x10x10 cm albo 30x10x10 cm) i maksymalnej masie (odpowiednio 1, 2 albo 3 kg). Większość uczestników to studenci – wśród których znaleźli się Polacy.

W trakcie kilkudziesięciu prezentacji przedstawione zostały obecnie realizowane projekty klasy CubeSat (w szczególności te, które polecą pierwszym lotem rakiety Vega na orbitę), wyniki z poprzednich misji oraz planowane/rozpoczęte nowe misje – także na skalę międzynarodową. Nie zabrakło również naukowców oraz kilku przedstawicieli przemysłu, produkujących poszczególne podzespoły oraz pojemniki łączące satelity tej klasy z rakietami nośnymi.

Wśród przedstawicieli projektów dominowali uczestnicy z krajów Europy Zachodniej. Nie zabrakło jednak przedstawicieli Europy Środkowej – Czech, Węgier i Polski. Dodatkowo, wśród prezentujących znalazło się także kilka osób z Kanady oraz USA.

Polskę reprezentowali głównie przedstawiciele Politechniki Warszawskiej. Ich projekt – PW-Sat – został wybrany w czerwcu 2008 roku jako jeden z dziewięciu jako ładunek dla pierwszego lotu nowej europejskiej rakiety Vega. Na ten warsztat przestawiciele tej misji przywieźli ze sobą model inżynieryjny tego satelity.

Drugi Europejski Warsztat Cubesatowy to dowód na to, że techniki satelitarne rozwijają się w szybkim tempie. Wykorzystanie elementów komercyjnych a także rosnąca miniaturyzacja pozwalają na zbudowanie małego satelity, który może wygenerować sporo wartościowych danych – zarówno naukowych jak i inżynieryjnych. Projekty tych rozmiarów dodatkowo mogą służyć jako platforma do nauki i zdobywania doświadczenia dla studentów.

Przydatne linki:
http://www.congrex.nl/09C12/ – strona konferencji
http://en.wikipedia.org/wiki/ESTEC – ESTEC
http://www.pw-sat.pl/ – Strona PW-Sat

Comments are closed.