Workshop on Mars – Connecting Planetary Scientists in Europe

0

W dniach 5-7 czerwca tego roku w Budapeszcie miała miejsce konferencja: „Workshop on Mars – Connecting Planetary Scientists in Europe” (MPSE) zorganizowana przez Wegierską Akademię Nauk, a sponsorowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem konferencji było promowanie misji planetarnych (w szczególności Mars Express) zorganizowanych przez ESA w krajach środkowej oraz wschodniej Europy.

W konferencji brało udział 122 naukowców z 18 krajów Europy. Polskę reprezentowali m.in.: Instytut Nauk Geologicznych PAN na czele z grupą badawczą z Wrocławia WROONA zajmującą się badaniami Marsa oraz przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN z Warszawy dr Natalia Zalewska i dr Karol Seweryn.

Pierwszy dzień konferencji skupił się na przedstawieniu aktualnych wyników badań Czerwonej Planety, łącznie z zagadnieniem astrobiologicznym. W trakcie drugiego dnia część prezentacji dotyczyła przyszłościowych misji marsjańskich. Trzeciego dnia część prezentacji dotyczyła księżyców marsjańskich oraz badań planetarnych w ogóle (obecny status i przyszłościowe opcje rozwoju).

Więcej na stronie konferencji: http://www.konkoly.hu/MPSE/

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Pawłowi Grochowalskiemu z CBK PAN za przesłaną informację.Jeden z końcowych slajdów z prezentacji przedstawionych na konferencji / Credits - Akos Kereszturi

Comments are closed.