ESNC 2017 – spotkanie polskich ekspertów

1

Zespół polskich ekspertów wybrał zwycięzcę polskiej edycji konkursu ESNC. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy nastąpi na początku listopada w Tallinnie.

European Satellite Navigation Competition (ESNC) to największy międzynarodowy konkurs na rzecz komercyjnego wykorzystania nawigacji satelitarnej. W tym roku pula wynosi ponad 1 milion EUR, a zgłaszający projekt mają szansę na zdobycie nagród w ponad 20 kategoriach. Jest to konkurs wyróżniający się swoją elitarnością, którego efektem są nowo powstałe firmy oraz patenty opierające się o sygnał nawigacji satelitarnej.

qStatystyki konkursu ESNC 2017 / Credits - AZO

Statystyki konkursu ESNC 2017 / Credits – AZO

W tym roku do polskiej edycji ESNC zgłoszono 25 wniosków, co tym samym – tuż za edycją azjatycką i brytyjską – stawia nasz kraj na trzecim miejscu w ilości zgłoszeń. Tyle samo zgłoszeń co Polska otrzymał także region Bawarii. Ten wynik pokazuje, że Polska jest miejscem, w którym istnieje ogromny potencjał dotyczący tworzenia rozwiązań wykorzystujących nawigację satelitarną – z pewnością na wyższym poziomie niż średnia europejska.

Eksperci wybierają zwycięzcę polskiej edycji

Na przełomie sierpnia i września zespół polskich ekspertów podjął decyzję dotyczącą wyboru zwycięzcy. Nie było to łatwe zadanie – kilkanaście wniosków było bardzo wysokiej jakości i selekcja okazała się niezwykle trudna. Eksperci skupili się na takich elementach wniosku jak: relacja do wykorzystania nawigacji satelitarnej, stopień zaawansowania projektu, praktyczność i potrzeba rozwiązania oraz szansa na sukces rynkowy.

Zwycięzca polskiej edycji ESNC 2017 został wybrany 13 września. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi jednak w dniach 7-9 listopada podczas konferencji „Satellite Masters Conference”, która odbędzie się w Tallinnie w Estonii. Z tego też powodu nie możemy jeszcze napisać o zwycięzcy polskiej edycji konkursu ESNC.

Oprócz wyboru zwycięzcy, eksperci polskiej edycji ESNC sporządzili także listę potencjalnych finalistów konkursu. Ostateczne wyłonienie drugiego, trzeciego oraz dalszych miejsc nastąpi w późniejszym terminie.

Nagrody polskiej edycji ESNC 2017

W tym roku w ramach polskiej edycji konkursu ESNC na zwycięzców i finalistów czekają następujące nagrody:

 • Nagrody finansowe: 6000 PLN dla zwycięzcy, 2000 PLN dla drugiego miejsca i 1000 PLN dla trzeciego miejsca,
 • Możliwość ubiegania się o inwestycję dla swojego projektu. Wartość inwestycji do ok. 2 milionów PLN,
 • Uproszczona ścieżka aplikacji do akceleratora Space3ac, z możliwością otrzymania do 200 tysięcy PLN na dalszy rozwój prac,
 • Sześć miesięcy przestrzeni biurowej dla dwóch osób,
 • Możliwość odbycia staży i praktyk w firmach związanych z obróbką danych satelitarnych,
 • Doradztwo biznesowe, techniczne, naukowe i geo-polityczne, o wartości do 20 tysięcy PLN.

Należy wspomnieć, że wielu absolwentów poprzednich edycji Galileo Masters wykorzystało konkurs do dalszego rozwoju swoich projektów. Powstało wiele nowych firm oferujących na rynku nowe produkty wykorzystujących nawigację satelitarną, a szereg nowatorskich polskich koncepcji otrzymało dalsze wsparcie chociażby w ramach programu SME Instrument Komisji Europejskiej.

Akcelerator E-GNSS

Tegoroczny Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej (ESNC) po raz pierwszy został powiększony o akcelerator E-GNSS. Nowy program jest wyjątkową okazją dla przedsiębiorców i firm do akceleracji biznesu na szerszą skalę i szybszego wprowadzania na rynek swoich produktów i usług. Akcelerator E-GNSS, który został zaplanowany na trzy lata, będzie również stanowił bezpośrednie wsparcie dla laureatów ESNC 2017, 2018 i 2019 – tym samym na uczestników konkursu czekać będą dodatkowe nagrody, usługi inkubacji warte 500 000 EUR.

Konkurs ENSC

Zwycięzcy Galileo Masters 2015 / Źródło: Anne Kreuz

Zwycięzcy ESNC 2015 / Źródło: Anne Kreuz

Od 2004 roku konkurs Galileo Masters promuje przekształcanie przełomowych pomysłów biznesowych w produkty i usługi gotowe do wejścia na rynek. W ciągu ostatnich lat konkurs wyróżnił ponad 300 projektów, co stanowi zaledwie ułamek kilku tysięcy koncepcji przedłożonych przez pomysłodawców. Dzięki sieci centrów inkubacji przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) oraz nowo powstałemu akceleratorowi E-GNSS, ESNC (ang. European Satellite Navigation Competition) odgrywa znaczącą rolę w przekształcaniu projektów w poważne przedsięwzięcia rynkowe.

Partnerzy ESNC

Międzynarodową edycję ESNC 2017 wspiera m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Agencja Europejskiego GNSS (GSA). Organizatorem polskiej edycji konkursu jest gdańska spółka Blue Dot Solutions a Partnerami są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Kosmiczna, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Black Pearls VC.

(ESNC)

Jeden komentarz

 1. Aegis Maelstrom on

  Miło byłoby przeczytać artykuł o dalszych losach projektów. Czy nagrody oraz konkurs zrodziły chociaż jedną success story? Co teraz robią uczestnicy?

  Problemem startupozy jest hype, palenie cudzych pieniędzy i niski odsetek udanych projektów – jak sobie radzi ta działka i jakie rozwiązania przyjęto celem redukcji ryzyka?