
Polska firma uruchamia platformę EO-Lab z danymi satelitarnymi dla Niemiec
Czy dobrostan naszej planety da się zmierzyć? Naukowcy w Niemczech mogą już nad tym pracować w oparciu o nową platformę…

Artemis I: kiedy start?
NASA ogłosiła planowaną datę startu misji Artemis I.

Zbawienne opóźnienie w reakcji atomów kryształu na lawinę fotonów
Za pomocą rentgenowskich impulsów laserowych można badać strukturę materii z wcześniej niespotykaną dokładnością. Impulsy są jednak tak silne, że niszczą naświetlaną próbkę. Polsko-japońskiemu zespołowi fizyków udało się właśnie wykazać, że atomy badanego kryształu reagują na lawinę fotonów z pewnym opóźnieniem. Odkrycie oznacza, że używając dostatecznie krótkich impulsów laserowych będzie można oglądać niezaburzoną strukturę materii.

O których obiektach Układu Słonecznego wiemy niewiele?
O których obiektach Układu Słonecznego wiemy niewiele?

ERC 2022: kto będzie inspirować publiczność w tym roku
Razem z NASA wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną próbki DNA aż 2000 ludzi, a już we wrześniu odsłoni kulisy tej inicjatywy podczas 8. edycji European Rover Challenge. Ben Haldeman, bo o nim mowa, to inżynier, futurysta i przedsiębiorca branży kosmicznej. W dniach 9–11 września, jako gość specjalny największych w Europie międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich rozgrywających się w Polsce, opowie m.in. o założonym przez siebie ruchu LifeShip na rzecz zachowania kopii ziemskiego życia w kosmosie.