Dołącz do programu SPLOT Artemis Generation!

0

Termin aplikacji – do 3 listopada 2024.

Jak wizjonerskie plany eksploracji kosmosu przełożyć na rozwój ludzkości na Ziemi? Jakie jesteśmy w stanie zbudować dla tego scenariusze przyszłości? W ramach programu Artemis realizowanego przez NASA, ludzie po ponad 50 latach powrócą na Księżyc. Polska także będzie częścią tego przedsięwzięcia, jako jeden z sygnatariuszy Artemis Accords. Co stała obecność ludzi na Księżycu (a w przyszłości może także poza nim) oznacza dla nas – jako jednostek i całego społeczeństwa?

SPLOT Institute inauguruje SPLOT Artemis Generation – autorski program rezydencyjny, który zaangażuje młode osoby z różnych dziedzin w tworzenie spekulatywnych projektów dotyczących przyszłości człowieka w kosmosie. Program jest organizowany w partnerstwie z Ambasadą USA w Warszawie oraz Departamentem Stanu USA.

SPLOT Artemis Generation proponuje młodym kreatywnym osobom wyjątkową okazję do pracy z polskimi i amerykańskimi ekspertami i ekspertkami z obszarów takich jak polityka kosmiczna, prawo kosmiczne, nauki o kosmosie, technologie, design spekulatywny i forecasting, storytelling, sztuka, projektowanie i kultura. Program jest skierowany nie tylko do osób z doświadczeniem lub wykształceniem w sektorze kosmicznym, lecz do wszystkich, których ciekawi, jak może wyglądać przyszłość pozaziemskich przedsięwzięć podejmowanych przez ludzkość – i jak wpłyną one na życie na naszej planecie.

Podczas sześciomiesięcznego programu trzy zespoły projektowe będą pracować pod opieką doświadczonych mentorów i mentorek. W interdyscyplinarnych zespołach skorzystają z metod designu spekulatywnego, aby stworzyć prototypy przyszłości. Proponowane rozwiązania i innowacje skupią się na wyzwaniach związanych z partycypacją w eksploracji kosmosu, ekologii kosmicznej oraz dziedzictwem obecności człowieka w kosmosie. Więcej informacji o obszarach tematycznych można znaleźć tutaj.

Najważniejsze założenia programu:

  • Interdyscyplinarność: współpraca z osobami z różnych dziedzin w autorskiej metodologii SPLOT Institute wspierającej rozwój kompetencji STEAM.
  • Duże wyzwania – praktyczne rezultaty: wypracowanie prototypów pomysłów zaproponowanych w ramach rezydencji.
  • Ekskluzywne wsparcie eksperckie: w formie spotkań, wykładów, warsztatów i konsultacji.
  • Networking: nawiązanie trwałych relacji w sektorze kosmicznym, kreatywnym, kulturalnym i innych.

Zapraszamy do aplikowania osoby w wieku od 18 do 30 lat, mieszkające w Polsce i posługujące się biegle językiem angielskim. Zgłoszenia można przesyłać przez formularz na stronie internetowej programu do 3 listopada. Program rozpocznie się na początku grudnia 2024 roku podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach i potrwa do maja 2025 roku. Formuła rezydencji jest hybrydowa i obejmuje zarówno pracę online, jak i na żywo w Warszawie podczas trzech weekendowych zjazdów. Program ma charakter niekomercyjny – uczestnictwo jest bezpłatne, a rezultaty końcowe zostaną udostępnione na licencji Creative Commons.

Więcej informacji o programie, procesie aplikacyjnym i wymaganiach można znaleźć na stronie artemis.splot.institute.

Osoby zainteresowane współpracą prosimy o kontakt mailowy: contact@splot.institute lub bezpośrednio z Martyną Syktą, koordynatorką programu: martyna.sykta@newspace.foundation. .

_______________

SPLOT Institute, inkubowany w ramach New Space Foundation, ma na celu promocję interdyscyplinarnej, kreatywnej współpracy, jako sposobu odpowiadania na obecne i przyszłe wyzwania społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Tworzymy programy dla młodych osób z różnych środowisk w oparciu o autorską metodologię interdyscyplinarnej pracy projektowej. Do tej pory z powodzeniem zrealizowaliśmy programy rezydencyjne dla ponad 150 osób, m.in: SPLOT UA Residency dla młodych osób z Ukrainy, które pracowały nad innowacjami społecznymi dla powojennej odbudowy swojego kraju, czy Kampus Kreatywny w ramach inicjatywy Direction Earth/Space realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną w partnerstwie z Europejską Stolicą Młodzieży Lublin 2023. SPLOT Institute jest także jedynym polskim członkiem Distributed Design Platform, europejskiego hubu ruchu makerskiego, obejmującego około 50 podmiotów z całej Europy, koordynowanego przez Institute for Advanced Architecture of Catalonia i Fab Lab Barcelona. W ramach tej współpracy rozwijamy inicjatywę SPLOT Open, promującą otwartość w projektowaniu, nauce, kulturze i innych dziedzinach, dążąc do demokratyzacji dostępu do wiedzy i tworzenia.

https://www.splot.institute/

(SPLOT)

Leave A Reply