Sat Rev – “bliźniaczy satelita” Aman-1 dla Omanu

2

Satelita Aman-1 i dane konstelacji Planet – nowy wymiar współpracy?

Zdjęcia satelity Aman-1 dostępne na serwisie zdjęć Planet. Jakie jest tło tej sprawy?

—–

Aktualizacja – 26.02.2024: otrzymaliśmy od firmy Planet następujące oświadczenie, który zaprzecza opisanej w dalszej części artykułu kwestii pochodzenia satelity Aman-1:

The Aman-1 satellite is not a part of the Planet constellation. Planet designs, builds, and operates the entirety of our satellite constellation in-house. We have not purchased satellites from, nor sold satellites to, SatRev, however the organization is a data partner of Planet’s and supports our business throughout the region.

——

Pod koniec stycznia 2024 Oman – państwo położone na Półwyspie Arabskim –  poinformował o pierwszych zdjęciach wykonanych przez ich satelitę Aman-1. Ówczesne artykuły zawierały informację, że Aman-1 to satelita zbudowany przez polskiego producenta satelitów – firmę Sat Rev z Wrocławia przy współpracy z omańską spółką, która ma się zajmować przetwarzaniem danych satelitarnych. 

Aman-1 znalazł się na orbicie (lub też miał się znaleźć) w listopadzie 2023 roku, dzięki misji Transporter-9 firmy SpaceX. W tym miejscu sytuacja zdaje się komplikować, gdyż z dostępnych danych wynika, że wskutek błędu dostawcy zasobnika do zminiaturyzowanych satelitów, Aman-1 nigdy nie został prawidłowo uwolniony, po czym szybko spłonął w atmosferze wraz z górnym stopniem Falcona 9, bez rozpoczęcia swojej misji.

Co zatem się stało, że pod koniec stycznia 2024 Oman ogłosił zdjęcia z satelity Aman-1? Dziewiątego lutego 2024 firma Sat Rev opublikowała notkę prasową, wedle której spółka postanowiła przekazać inny ze swoich satelitów, który jest “bliźniaczy względem Aman-1”.

Rozumiejąc krytyczne znaczenie misji, SatRev wykazał się ponadstandardowym zaangażowaniem na rzecz jej sukcesu. Spółka jest aktualnie w trakcie przekazywania klientowi jednego ze swoich satelitów, bliźniaczego względem Aman-1. Jest on w stanie przejąć jego wszystkie zadania, zapewniając tym samym ciągłość, brak opóźnień i sukces projektu realizując założone cele i zadania misji.

Źródło cytatu – notka prasowa firmy Sat Rev z dnia 9 lutego 2024, dotycząca satelity Aman-1.

Dość szybko pojawiły się komentarze, że zdjęcie z satelity Aman-1 wygląda bardzo podobnie jak jedno z ujęć dostępnych na serwisie firmy satelitarnej Planet. Zdjęcie prezentuje w tym samym miejscu “ruchome” szczegóły, takie jak pozycja okrętu na morzu, jego ślad torowy czy zmienna kolorystyka wód przy brzegu. Tego typu sytuacja oznacza, że zdjęcie musiało być wykonane w tym samym momencie i z tej samej perspektywy co satelita konstelacji Planet. Co więcej, rozdzielczość oraz kąt obu zdjęć jest bardzo zbliżony. Stąd też pojawiły się opinie, że jeden z satelitów konstelacji Planet to Aman-1.

Porównanie obrazów z danych konstelacji Planet oraz z satelity Aman-1 / Credits – Planet, Sat Rev, ETCO, Aman-1

Firma Planet (kiedyś Planet Labs) to jeden z głównych dostawców danych satelitarnych. Firma posiada własną konstelację zminiaturyzowanych satelitów, a dane są dostępne przez serwery tej firmy. 

Jeśli Aman-1 to jeden z satelitów konstelacji Planet, oznacza to nowy poziom współpracy na arenie międzynarodowej dzięki spółce Sat Rev. Planet prawdopodobnie będzie teraz współpracować z wieloma państwami niejako “dzieląc się” swoją konstelacją. Jest to dość nowy model biznesowy w segmencie obserwacji Ziemi, który dotychczas raczej nie był stosowany z sukcesem.

Co więcej, sytuacja z satelitą Aman-1 oznacza także, że Sat Rev może już być dostawcą satelitów dla firmy Planet, będąc tym samym ważnym ogniwem światowego sektora kosmicznego. Dotychczas firma Planet produkowała satelity we własnym zakresie, jednakże przykład Aman-1 pokazuje, że sytuacja się zmieniła.

Zespół Kosmonauta.net poprosił firmę SatRev o dodatkowe informacje na temat satelity Aman-1. Do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

(SR)

2 komentarze

  1. Czyżby SatRev “pożyczył” sobie zdjęcia od Planet??? Tak mam rozumieć ten artykuł? Jeśli tak to jest to poważna sprawa…