Jaka może być Psyche? Wskazówki z SOFIA

0

Dane z powietrznego obserwatorium SOFIA dotyczące planetoidy 16 Psyche.

Już niebawem start sondy Psyche w kierunku metalicznej planetoidy 16 Psyche. NASA opublikowała nowe ciekawe informacje o tej planetoidzie, o której wiemy stosunkowo niewiele.

Aktualnie wydaje się, że planetoida 16 Psyche, o średnicy około 220 km, jest obiektem metalicznym. Do niedawna wydawało się, że ta planetoida może być pozostałością po jądrze protoplanetarnym, ale najnowsze publikacje naukowe zdają się przeczyć temu twierdzeniu.

Start misji Psyche planowany jest obecnie na 12 października za pomocą rakiety Falcon Heavy. Sonda ma dotrzeć do planetoidy 16 Psyche w sierpniu 2029 roku.

SOFIA obserwuje Psyche

Powietrzne obserwatorium SOFIA zostało już wycofane ze służby, ale w lutym 2022 roku wykonało serię obserwacji planetoidy Psyche. SOFIA obserwowała Układ Słoneczny i Wszechświat ponad dolnymi warstwami atmosfery, co ma duże znaczenie m.in. na podczerwonym zakresie widma.

Obserwatorium SOFIA / Credits: NASA
Obserwatorium SOFIA / Credits: NASA

Dzięki SOFIA możliwe było ustalenie ogólnej charakterystyki o powierzchni planetoidy 16 Psyche, w tym natury materii, która się znajduje na powierzchni tego obiektu. SOFIA m.in. potwierdziła (po raz kolejny), że 16 Psyche jest obiektem metalicznym.

Co więcej, wydaje się, że istnieje pewna różnica pomiędzy powierzchnią w pobliżu północnego bieguna a powierzchnią w otoczeni południowego bieguna planetoidy. W otoczeniu bieguna południowego Psyche prawdopodobnie jest warstwa regolitu. Sugeruje to stosunkowo duże uderzenie w tę planetoidę i jednocześnie potwierdza obecność dużych depresji jak i kraterów na 16 Psyche. Oznacza to, że powierzchnia tej planetoidy jest prawdopodobnie bardzo urozmaicona.

Więcej informacji o 16 Psyche dowiemy się pod koniec tej dekady, gdy sonda Psyche zbliży się do tej planetoidy. Niewątpliwie jest to ciekawy obiekt!

Polecamy nasz artykuł o mało znanych obiektach Układu Słonecznego. Planetoida 16 Psyche jest jednym z takich obiektów.

(NASA)

Comments are closed.