25 cykl: słaby/przeciętny?

0

Ciekawa publikacja prezentująca możliwą maksymalną aktywność tego cyklu słonecznego.

Pojawiła się nowa publikacja, która porównuje obecny cykl słonecznych do poprzednich. Z pracy wynika, że obecny cykl, choć bardziej aktywny od poprzedniego, co najwyżej może być uznany za “przeciętny”.

Cykl aktywności słonecznej charakteryzuje się odpowiednią “kolejnością” polaryzacji pola magnetycznego obszarów aktywnych. Ta polaryzacja zamienia się w każdym kolejnym cyklu. Podczas 24 cyklu aktywności polaryzacja była następująca: N (północ) za S (południe) dla półkuli północnej i S (południe) za N (północ) na półkuli południowej względem ruchu obrotowego Słońca. W 25 cyklu polaryzacja jest odwrotna.

Piętnastego września 2020 naukowcy NASA ogłosili, że nasza Dzienna Gwiazda weszła już w nowy cykl słoneczny. Ten 25. cykl rozpoczął się w grudniu 2019 – wówczas obserwowano kilka plam słonecznych o polaryzacji z nowego cyklu. Wówczas przyjęte modele rozwoju aktywności słonecznej wskazywały, że maksimum cyklu słonecznego nastąpi w połowie 2025 roku. To maksimum miało mieć aktywność na poziomie zbliżonym do 24. cyklu.

25 cykl – ledwo przeciętny?

Rzeczywistość okazała się być bardziej “ekscytująca”. Już w maju 2021 aktywność słoneczna wzrastała szybciej niż to wstępne prognozy zakładały. W czerwcu 2023 roku aktywność słoneczna była na wyższym poziomie niż w jakimkolwiek momencie w poprzednim, 24 cyklu słonecznym. Co więcej, tak aktywne Słońce było ostatni raz… 21 lat temu.

Czy to oznacza, że 25 cykl aktywności słonecznej będzie bardzo wysoki? Przewidywanie wielkości i długości cyklu słonecznego jest wciąż dużym wyzwaniem, a większość publikacji naukowych z okresu początku cyklu po latach okazuje się być daleka od rzeczywistej aktywności. Jednakże, w trakcie wzrostu cyklu prognozy są już bardziej pewne – taka sytuacja występuje właśnie teraz.

Niedawno na łamach czasopisma Research Notes of the AAS pojawiła się ciekawa prognoza dotycząca obecnego cyklu słonecznego. Autorami tej pracy są Víctor Carrasco oraz José Vaquero z hiszpańskiego Universidad de Extremadura. Wyniki ich badań sugerują, ze obecny cykl słoneczny będzie co najwyżej miał “przeciętną” aktywność w porównaniu ze znanymi poprzednimi cyklami.

Porównanie obecnego cyklu (SC25) z poprzednimi / Credits – V. M. S. Carrasco and J. M. Vaquero 2023 Res. Notes AAS 7 162, CC4.0

Uzyskane wyniki sugerują, że przynajmniej do 2024 roku – lub nawet do początku 2025 roku aktywność słoneczna będzie dalej rosnąć. Z pewnością pojawią się dalsze rozbłyski klasy X i klasy M. Aktywność podczas maksimum będzie wyższa niż przypadku 24 cyklu słonecznego, ale też niższa niż w przypadku wielu wcześniejszych cykli. Koniec tego cyklu powinien nastąpić około lub po 2030 roku.

Aktywność cyklu a podróże BEO

Monitoring aktywności słonecznej w tym cyklu będzie mieć duże znaczenie. W najbliższych latach, właśnie podczas zbliżającego się maksimum cyklu, człowiek po raz pierwszy od lat 70. XX wieku wybierze się poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Te misje załogowe typu BEO (ang. Beyond Earth Orbit) wystawią astronautów na “pogodę kosmiczną” poza ziemską magnetosferą. Jest oczywiste, że większe rozbłyski mogą zagrozić zdrowiu a nawet i życiu astronautów oraz uniemożliwić wykonanie misji. Dlatego też ważne będzie stałe monitorowanie aktywności słonecznej – w szczególności rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy. Ważne także będzie monitorowanie propagacji cząstek i promieniowania wyemitowanego przez Słońce.

Grafika prezentująca prace astronautów na Księżycu / Credits - NASA
Grafika prezentująca prace astronautów na Księżycu (grafika z 2019 roku, przedstawiająca jedynie koncepcję lądownika – obecna architektura jest inna) / Credits – NASA

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

(RNAAS)

Comments are closed.