Dym z kanadyjskich pożarów dociera do Europy

0

System Copernicus obserwuje poważne pożary lasów w Kanadzie.

Z początkiem maja wiele regionów Kanady zostało dotkniętych silnymi pożarami. Występowały one między Kolumbią Brytyjską, Albertą, Saskatchewan i Terytoriami Północno-Zachodnimi w zachodniej Kanadzie a Ontario, Quebekiem i Nową Szkocją we wschodniej Kanadzie. Szacuje się, że emisje z tych pożarów do 25 czerwca są obecnie największymi rocznymi emisjami dla Kanady odnotowanymi w ciągu 21 lat istnienia naszego zbioru danych GFAS.

Dym z tych pożarów doprowadził do znacznego pogorszenia jakości powietrza w całej Ameryce Północnej, a nawet dotarł przez Atlantyk do europejskiego wybrzeża w drugim tygodniu czerwca. Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) monitoruje transport dymu, a także intensywność i szacowane emisje pożarów.

Po wyjątkowo suchym i gorącym początku maja, w Kanadzie miało miejsce kilka pożarów. Rozpoczęły się one w zachodniej części kraju, by następnie dotrzeć na wschód. Doprowadziło to do emisji około 160 megaton dwutlenku węgla. Obecnie jest to najwyższa roczna emisja szacowana dla Kanady na podstawie zbioru danych CAMS Global Fire Assimilation System (GFAS) obejmującego okres od 2003 r. do chwili obecnej.

Pióropusz dymu dociera do Europy – wpływ na jakość powietrza

Globalna prognoza wskazuje na szczególnie silny wzrost transportu dymu o dużym zasięgu przez północny Atlantyk i dotarcie do Europy, z wysokimi wartościami głębokości optycznej aerozolu i tlenku węgla, w dniach 26-29 czerwca. Jest to spowodowane dalszym wzrostem intensywności pożarów w Quebecu i Ontario pod koniec ubiegłego tygodnia (21-22 czerwca). Należy pamiętać, że transport dymu na duże odległości, podobnie jak w tym przypadku, zwykle występuje na wyższych wysokościach, gdzie czas życia zanieczyszczeń powietrza w atmosferze jest dłuższy. Oznacza to, że są one bardziej widoczne jako zamglone niebo z czerwonymi/pomarańczowymi zachodami słońca. Tym samym przewidywany transport dymu nie powinien mieć znaczącego wpływu na jakość powietrza na powierzchni. Prognozy CAMS dotyczące stężeń pyłu zawieszonego (PM2,5 i PM10) na powierzchni, które mogą zwiększyć lokalne źródła zanieczyszczenia powietrza, są ściśle monitorowane na wypadek zmian.


Analiza głębi optycznej aerozolu materii organicznej w dniach 1-26 czerwca 2023 r. / Credits – CAMS

Mark Parrington, Senior Scientist w CAMS, komentuje: “Prowadzone przez nas od początku maja obserwacje skali i utrzymywania się emisji z pożarów lasów w całej Kanadzie wykazały, jak niezwykłe było to zjawisko w porównaniu z okresem dwudziestu lat istnienia naszego zbioru danych. Transport dymu na duże odległości, który obecnie monitorujemy, nie jest niczym niezwykłym i nie powinien mieć znaczącego wpływu na jakość powietrza na powierzchni w Europie. Natomiast fakt, że tak wysokie wartości głębokości optycznej aerozolu i innych zanieczyszczeń związanych z pióropuszem są tak wysokie, gdy dociera on do tej strony Atlantyku, jest wyraźnym odzwierciedleniem intensywności pożarów”.

CAMS dostarcza aktualnych informacji na temat lokalizacji, intensywności i szacowanych emisji pożarów na całym świecie, w tym informacji na temat transportu dymu i jego wpływu na skład atmosfery. Dane CAMS są ogólnodostępne i mogą służyć jako istotna pomoc w procesach decyzyjnych dla obywateli, przedsiębiorstw i interesariuszy w powiązanych sektorach.

Więcej informacji na temat transportu dymu do Europy można znaleźć w tym artykule.

Strona CAMS Global Fire Monitoring dostępna jest tutaj

Dowiedz się więcej o monitorowaniu pożarów z CAMS Wildfire Q&As

Informacje dla redakcji:

Copernicus jest częścią programu kosmicznego Unii Europejskiej, finansowanego przez UE, i jest jej flagowym programem obserwacji Ziemi, który działa za pośrednictwem sześciu usług tematycznych: Atmosfera, Morze, Ląd, Zmiany Klimatu, Bezpieczeństwo i Sytuacje Kryzysowe. Dostarcza swobodnie dostępne dane operacyjne i usługi, zapewniając użytkownikom wiarygodne i aktualne informacje związane z naszą planetą i jej środowiskiem. Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską i wdrażany we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i Mercator Ocean, między innymi.

ECMWF obsługuje dwie usługi w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i Copernicus Climate Change Service (C3S). ECMWF uczestniczy również w usłudze zarządzania kryzysowego Copernicus (CEMS), która jest wdrażana przez Wspólne Centrum Badawcze UE (JRC). Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) jest niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 35 państw. Jest to zarówno instytut badawczy, jak i usługa operacyjna działająca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, opracowująca i rozpowszechniająca numeryczne prognozy pogody w państwach członkowskich. Dane te są w pełni dostępne dla krajowych służb meteorologicznych w państwach członkowskich. Obiekt superkomputerowy (i powiązane archiwum danych) w ECMWF jest jednym z największych tego typu w Europie, a państwa członkowskie mogą wykorzystywać 25% jego mocy do własnych celów.

W przypadku niektórych działań ECMWF rozszerzył swoją lokalizację w państwach członkowskich. Oprócz siedziby głównej w Wielkiej Brytanii i centrum obliczeniowego we Włoszech, od lata 2021 r. nowe biura koncentrujące się na działaniach prowadzonych we współpracy z UE, takich jak Copernicus, znajdują się w Bonn w Niemczech.


Stronę Copernicus Atmosphere Monitoring Service można znaleźć pod linkiem  http://atmosphere.copernicus.eu/

Więcej informacji na temat Copernicus:  www.copernicus.eu

Strona ECMWF znajduje się pod linkiem: https://www.ecmwf.int/

Twitter:
@CopernicusECMWF
@CopernicusEU
@ECMWF

(Copernicus)

Comments are closed.