Falcon Heavy po raz piąty startuje.
Piętnastego stycznia doszło do udanego startu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Był to dopiero piąty start tej rakiety nośnej.W piątym starcie rakieta Falcon Heavy wyniósł na orbitę satelitę USSF-67. Start nastąpił 15 stycznia o godzinie 23:56 CET. Start odbył się z wyrzutni LC-39A. Rakiety poboczne wylądowały w strefach LZ-1 i LZ-2.

Był to drugi “tajny” start Falcona Heavy (pierwszym był USSF-44 z listopada 2022). Z tego też powodu pokazano na przekazie jedynie start, pracę pierwszego stopnia i lądowanie członów pobocznych. Nie pokazano ani pracy drugiego stopnia, ani odrzucenia owiewek aerodynamicznych ani też separacji satelitów.
Jest możliwe, że jeszcze w styczniu 2023 Falcon Heavy wystartuje po raz kolejny. Następny start ma charakter komercyjny – rakieta wyniesie satelity telekomunikacyjne.
Dotychczasowe starty Falconów Heavy
Pierwszy start tej dużej rakiety (6 lutego 2018) widowiskowy: w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony samochód – Teslę Roadster. Pojazd trafił na eliptyczną orbitę heliocentryczną. Orbita Tesli (oraz górnego stopnia) przecina orbity Ziemi oraz Marsa.
Drugi start Falcona Heavy (12 kwietnia 2019) miał charakter komercyjny – na pokładzie rakiety znalazł się duży satelita telekomunikacyjny ArabSat-6A. Celem trzeciego startu tej rakiety (25 czerwca 2019) była demonstracja możliwości Falcona Heavy dla potrzeb amerykańskiego wojska. Z tego też powodu rakieta Falcon Heavy wyniosła szereg ładunków na kilka orbit o różnych wysokościach. Jest to dość nietypowa zdolność Falcon Heavy – rakiety o dużych zdolnościach wynoszenia ładunku, choć oczywiście dużo zależało od poprawnej pracy górnego stopnia. Czwarty start (1 listopada 2022) był pierwszym “tajnym” – odbiorcą był United States Space Force (USSF).
Polecamy wątek dotyczący tego startu na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA)
Jeden komentarz
Jak ta rakieta działa, człony poboczne wylądowały, a z członu głównego 1 i 2 stopień rozbijają się czy lądują na spadochronach w morzu?