Udany start Falcona Heavy z USSF-67

1

Falcon Heavy po raz piąty startuje.

Piętnastego stycznia doszło do udanego startu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Był to dopiero piąty start tej rakiety nośnej.

W piątym starcie rakieta Falcon Heavy wyniósł na orbitę satelitę USSF-67. Start nastąpił 15 stycznia o godzinie 23:56 CET. Start odbył się z wyrzutni LC-39A. Rakiety poboczne wylądowały w strefach LZ-1 i LZ-2.

Człony poboczne po wykonanej pracy i lądowaniu w LZ-1 i LZ-2 / Credits – SpaceX

Był to drugi “tajny” start Falcona Heavy (pierwszym był USSF-44 z listopada 2022). Z tego też powodu pokazano na przekazie jedynie start, pracę pierwszego stopnia i lądowanie członów pobocznych. Nie pokazano ani pracy drugiego stopnia, ani odrzucenia owiewek aerodynamicznych ani też separacji satelitów.

Piąty start Falcona Heavy / Credits – SpaceX

Jest możliwe, że jeszcze w styczniu 2023 Falcon Heavy wystartuje po raz kolejny. Następny start ma charakter komercyjny – rakieta wyniesie satelity telekomunikacyjne.

Dotychczasowe starty Falconów Heavy

Pierwszy start tej dużej rakiety (6 lutego 2018) widowiskowy: w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony samochód – Teslę Roadster. Pojazd trafił na eliptyczną orbitę heliocentryczną. Orbita Tesli (oraz górnego stopnia) przecina orbity Ziemi oraz Marsa.

Drugi start Falcona Heavy (12 kwietnia 2019) miał charakter komercyjny – na pokładzie rakiety znalazł się duży satelita telekomunikacyjny ArabSat-6A. Celem trzeciego startu tej rakiety (25 czerwca 2019) była demonstracja możliwości Falcona Heavy dla potrzeb amerykańskiego wojska. Z tego też powodu rakieta Falcon Heavy wyniosła szereg ładunków na kilka orbit o różnych wysokościach. Jest to dość nietypowa zdolność Falcon Heavy – rakiety o dużych zdolnościach wynoszenia ładunku, choć oczywiście dużo zależało od poprawnej pracy górnego stopnia. Czwarty start (1 listopada 2022) był pierwszym “tajnym” – odbiorcą był United States Space Force (USSF).

Polecamy wątek dotyczący tego startu na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. Jak ta rakieta działa, człony poboczne wylądowały, a z członu głównego 1 i 2 stopień rozbijają się czy lądują na spadochronach w morzu?