Kosmiczna “wymiana zakładników”?

0

Czy dojdzie do wymiany rakiety za satelity?

W wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę po obu stronach zostali “zakładnicy”: rakiety Sojuz oraz satelity. Roskosmos proponuje wymianę. Można to nazwać “kosmiczną wymianą zakładników”.

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina jest w stanie wojny z Rosją, z którą współpracuje Białoruś. Te dwa państwa w ścisłej współpracy, po miesiącach gromadzenia wojsk, najechały na sąsiadujące z nimi państwo.

Europa, USA i praktycznie cała reszta świata w tym konflikcie wspiera Ukrainę. Rosja i Białoruś (oprócz “neutralnego” podejścia Chin) w tym konflikcie są osamotnione. W efekcie zerwano współpracę z Rosją. W kwietniu 2022 ESA poinformowała o zatrzymaniu lub zakończeniu współpracy z Rosją przy kilku misjach. Wśród nich znalazła się także misja ExoMars. W lipcu dyrektor ESA (Josef Aschbacher) poinformował, że Agencja oficjalnie zakończy pracę z Rosją przy misji ExoMars.

Po obu stronach tego konfliktu są “zakładnicy”. Rosja pozostawiła kilka stopni, zasobników na paliwo i innego sprzętu do europejskiej wersji rakiety Sojuz w kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej. Z kolei Rosja weszła w posiadanie 36 satelitów OneWeb, którego start planowano na 5 marca 2022.

Marzec 2022 – rosyjscy technicy zaklejają flagi “wrogich” państw na rakiecie Sojuz z satelitami OneWeb / Credits – Raw Space

Z dostępnych informacji wynika, że w styczniu 2023 przedstawiciele Arianespace poszukiwali możliwości wymiany wyżej opisanych “zakładników”. Jak na razie nie ma informacji na temat decyzji, wiadomo jednak, że wymiana może być bardzo trudna ze względów logistycznych.

Rosja znajduje się w coraz głębszej izolacji, która przekłada się także na sektor kosmiczny. W tej chwili praktycznie jedynie pozostały wspólne działania w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(RSW, PFA)

Comments are closed.