Ciekawe wyniki symulacji NASA.
Czy Księżyc powstał w ciągu zaledwie kilku godzin? Nowa symulacja z NASA sugeruje właśnie takie narodziny Srebrnego Globu.Jak powstał Księżyc? Aktualnie najpopularniejsze wytłumaczenie powstania naszego naturalnego satelity jest następująca: około 4,4 miliarda lat temu, tuż po powstaniu “proto-Ziemi” nastąpiła wielka kosmiczna kolizja. Obiekt o nazwie Theia, wielkości Marsa, uderzył w proto-Ziemię w takiej formie, że część materii została “wyrzucona”. Właśnie z tej materii powstał nasz Księżyc. Przed kolizją proto-Ziemia miała około 90% średnicy naszej Ziemi, zaś Theia miała około połowy średnicy oraz mniej więcej 1/10 masy naszej planety.
Jak szybko z tej wyrzuconej materii uformował się Księżyc? Dotychczasowe prace sugerowały czas rzędu tygodni lub miesięcy – dość krótki czas w kosmicznej skali. Nowe symulacje sugerują, że stało się to jeszcze szybciej!
Na początku października NASA opublikowała wyniki najnowszej symulacji powstania Księżyca. Ta symulacja jest wynikiem współpracy NASA (Ames Research Center) i naukowców z Durham University oraz Institute for Computational Cosmology’s Planetary Giant Impact Research. Symulacje sugerują, że Księżyc uformował się w zaledwie kilka godzin. Wyniki symulacji można zobaczyć na poniższym nagraniu.
Co ciekawe, w wyniku kolizji powstały dwa male ciała. Większy z nich uderzył w Ziemię, zaś mniejszych stał się Księżycem.
Symulacje powstania Księżyca są ważnym tłem naukowym dla programu Artemis – powrotu człowieka na Srebrny Glob.
(NASA)