Projekt Uspace4UAM, formujący mobilność powietrzną dla miast UE, zaprezentowany w Rzeszowie

0

W ostatnich dniach sierpnia Rzeszów pełnił funkcję europejskiej stolicy systemów dronowych, które będą  wykorzystywane przez służby publiczne w miastach całej Unii Europejskiej. To właśnie w stolicy Podkarpacia odbyła się prezentacja teoretyczna i praktyczna projektu Uspace4UAM, który docelowo stworzy efektywny system wykorzystywania dronów w tkance miejskiej UE. 

Przedsięwzięcie Uspace4UAM jest elementem wdrażania na unijnym niebie konceptu Urban Air Mobility, czyli miejskiej mobilności powietrznej. Projekt realizowany jest na zlecenie unijnego organu SESAR Joint Undertaking,  które wdraża rozwiązania wspierające zrównoważone lotnictwo. Loty dronami nad Polską przyczyniają się więc  do wypracowania ogólnounijnych regulacji i systemów, które pozwolą w najbliższych latach zwiększyć liczbę  lotów statkami powietrznymi — w tym dronami — na unijnym niebie, przy jednoczesnej poprawie  bezpieczeństwa. 

Efekty wielomiesięcznych prac przy projekcie zaprezentowane zostały w ostatnich dniach sierpnia na tzw.  DemoDay w Rzeszowie – część konferencyjna odbyła się w centrum Urban Lab, zaś część praktyczna na terenie  Air Park Village.  

„Projekt Uspace4UAM z powodzeniem tworzy ważny element układanki składającej się na koncept miejskiej mobilności powietrznej, czyli Urban Air Mobility. Ten innowacyjny system zarządzania dronami jest wyczekiwany  przez środowisko biznesowe. Jako SESAR Joint Undertaking nie możemy się doczekać możliwości wykorzystania  końcowych wyników projektu Uspace4UAM, aby udoskonalać miejską mobilność powietrzną w całej Europie” – mówił w Rzeszowie przedstawiciel SESAR Joint Undertaking, Robin Garrity. 

Wydarzenie objęte było patronatem prezydenta miasta Rzeszowa, co podkreśla znaczenie tego typu projektów  z punktu widzenia potrzeb służb miejskich. Wśród gości i prelegentów obecni byli zarówno eksperci z sektora  awiacyjnego i technologicznego, jak i przedstawiciele służb publicznych, ratunkowych oraz miasta Rzeszowa.  

„W Rzeszowie widzieliśmy duże zainteresowanie naszym projektem ze strony służb publicznych, a szczególnie  straży pożarnej, co pokazuje, jak dużą rolę do spełnienia mają systemy dronowe w obszarze ratownictwa i  monitoringu publicznego. Czujemy ekscytację, że odpowiadamy i prowadzimy tak ważny projekt z punktu  widzenia wykorzystania dronów w przestrzeni publicznej w miastach Unii Europejskiej” – ocenił Jiri Ilcik z firmy  Honeywell, która jest liderem konsorcjum. 

Loty testowe nad Polską realizowane były dla trzech scenariuszy zastosowania autonomicznych dronów w  służbie publicznej w miastach: do zapewnienia służbom ratowniczym monitoringu z powietrza z miejsc  wypadków, do wykonywania serii zdjęć orto- i fotogrametrycznych na potrzeby instytucji publicznych oraz do  transportu defibrylatorów AED. Kluczowym elementem demonstracji była integracja z architekturą USSP (U Space Service Providers) – zaprojektowaną przez Altitude Angel, członka konsorcjum – która umożliwia organom  zarządzającym przestrzenią powietrzną digitalizację zezwoleń na loty dronów. Projekt jest wdrażany w Polsce,  Czechach, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Polskim partnerem konsorcjum jest rzeszowska firma  Dronehub, która loty dla Uspace4UAM realizuje w Rzeszowie.  

„Dzięki tym lotom inżynierowie Dronehub mogą odpowiednio dopasować technologię – zarówno drony, jak i ich  oprogramowanie – do rzeczywistych warunków miejskich oraz do potrzeb służb publicznych. Ponad rok pracy  przy tym projekcie pozwala nam wypracować rekomendacje i wnioski, które przysłużą się do stworzenia  efektywnego systemu wykorzystywania dronów przez miasta w całej Unii Europejskiej” – dodał prezes i  założyciel firmy Dronehub, Vadym Melnyk. 

Oprócz Dronehub i Honeywell, w skład konsorcjum Uspace4UAM wchodzą także: Air Navigation Services of the  Czech Republic, Altitude Angel, Austro Control, CATEC, CRIDA, DLR, ENAIRE, Lilium, TECNALIA, UpVision i Vertical  Aerospace.  

Projekt wystartował w lutym 2021 r., a zakończy się w grudniu 2022 r.

(U4UAM)

Comments are closed.