2022 NA1 – “polska” planetoida NEO

0

Ciekawe odkrycie przy użyciu prywatnego sprzętu polskiego miłośnika astronomii.

Mamy pierwsze “polskie” odkrycie planetoidy bliskiej Ziemi przy użyciu prywatnego sprzętu astronomicznego. Planetoida otrzymała oznaczenie 2022 NA1.

Miłośnicy astronomii Grzegorz Duszanowicz i Jordi Camarasa odkryli planetoidę o oznaczeniu 2022 NA1. Odkrycie jest wynikiem prac prywatnego obserwatorium o nazwie Moonbase South, które należy do Pana Grzegorza Duszaonowicza. To obserwatorium jest zlokalizowane w RPA.

Jest to pierwsze odkrycie planetoidy bliskiej Ziemi (czyli obiekt typu Near Earth Object, NEO), które wykonano za pomocą sprzętu polskiego miłośnika astronomii. Odkrycie nastąpiło 7 lipca 2022.

Co wiemy o 2022 NA1? Planetoida krąży wokół Słońca z czasem około 3,35 roku. Aktualnie 2022 NA1 przebywa stosunkowo blisko Ziemi – 20 lipca nastąpi zbliżenie do naszej planety na minimalną odległość około 9 mln kilometrów.

Orbita jest eliptyczna. W najdalszym miejscu swojej orbity 2022 NA1 przebywa w przestrzeni Pasa Planetoid, pomiędzy Marsem a Jowiszem. Z kolei w najbliższym miejscu swej orbity, 2022 NA1 zbliża się do orbity Ziemi.

Gratulacje z okazji odkrycia! Liczymy na kolejne!

W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych obiektów, o średnicy zaledwie kilku metrów – co na początku poprzedniej dekady było bardzo rzadkie. Ilość odkryć jest ma także związek z rosnącą ilością programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.

Zapraszamy do działu małych obiektów w Układzie Słonecznym na Polskim Forum Astronautycznym.

(MK)

Comments are closed.