Airbus rozszerza możliwości satelitarnego systemu wspomagania lądowania

0

Airbus dostarczył swemu wieloletniemu klientowi, linii easyJet, pierwszy samolot A320neo wyposażony w najnowszy funkcję satelitarnego wspomagania lądowania (Satellite Based Landing System – SLS). Umożliwia ona pilotom wykonywanie podejść do drogi startowej „na wprost” przy użyciu precyzyjnej nawigacji satelitarnej, bez potrzeby stosowania dodatkowych systemów naziemnych, takich jak ILS, nawet w warunkach słabej widoczności. Pozwala to na oszczędzanie paliwa i redukcję emisji spalin.

Użytkowanie SLS w Europie rozpoczęto wraz z wdrożeniem do eksploatacji samolotów A350 w 2015 roku. Wtedy to Airbus z powodzeniem zapoczątkował rozwój i wprowadzenie podejść CAT1 przy wsparciu Agencji UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) – dawniej znanej jako GSA – oraz Komisji Europejskiej. Funkcja SLS jest również dostępna w rodzinach samolotów A220 i A330, a w przypadku szerokokadłubowego A380 jest w przygotowaniu.

„Korzystając z SLS, linie lotnicze poprawiają możliwości operacyjne”, mówi Philippe Mhun, szef programów i usług Airbusa. „Cieszymy się mogąc zaoferować nową funkcję zarządzania ruchem lotniczym dla rodziny A320. Pokazujemy w ten sposób jak Airbus utrzymuje swoje samoloty na najwyższym poziomie technologicznym”. Mhun dodaje: „Wprowadzenie technologii opartych na satelitach to korzyść wynikająca z międzybranżowej współpracy w Airbusie. Ponieważ Airbus Defence and Space jest jednym ze światowych liderów technologii satelitarnej, czerpiemy z wiedzy jego inżynierów i stosujemy ją w lotnictwie pasażerskim. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie udzielone nam przez EUSPA i Komisję Europejską”.

Airbus opracowuje również nową generację EGNOS, europejskiego systemu satelitarnego wspomagania lokalizacji. „Naszym celem jest uruchomienie kolejnej wersji programu do 2027 r.” – powiedział François Gaullier, szef działu telekomunikacji i nawigacji w Airbus Defence and Space. „Użytkownicy funkcji SLS bezproblemowo skorzystają ze wzrostu wydajności, gdy usługa stanie się dostępna w dodatkowych miejscach w Europie”.

David Morgan, dyrektor ds. operacji lotniczych w easyJet, powiedział: „Najnowsze osiągnięcie technologiczne stanowi kolejny krok na rzecz poprawy wydajności naszych operacji. Pomaga zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym emisję dwutlenku węgla. Uważamy, że modernizacja branży lotniczej jest ważnym celem, wymagającym wspólnego i skoordynowanego wysiłku całego sektora. Popieramy rozwój nowych technologii, wraz z partnerami z branży, bo pozwala nam to działać w najbardziej efektywny i zaawansowany technologicznie sposób, dla bezpieczeństwa klientów i ochrony planety.”

Konstruktorzy udoskonalający rodzinę samolotów A320neo zastosowali w nich nowej generacji silniki i sharklety, które razem zapewniają co najmniej 20% oszczędność w zużyciu paliwa i emisji CO2, a także 50% redukcję emitowanego hałasu. Według stanu na koniec br. około 130 klientów zamówiło ponad 8000 maszyn z rodziny A320neo. Od momentu wejścia do służby sześć lat temu Airbus dostarczył ponad 2200 samolotów ją reprezentujących, przyczyniając się tym sposobem do zredukowania emisji CO2 o 15 milionów ton w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji, które A320neo zastępują.

Comments are closed.