„Fantastyka i Futurologia” – cykl literacko-naukowych spotkań w Pałacu Potockich w Krakowie

0

Cykl comiesięcznych spotkań pod nazwą „Fantastyka i Futurologia”, organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, nieprzypadkowo nawiązuje do słynnych esejów Stanisława Lema, w których krakowski pisarz, analizując gatunek science fiction, zastanawiał się on nad kondycją naszej cywilizacji i kierunkami dalszego jej rozwoju. Udamy się bowiem w podróż przez światy nauki oraz fantastyki, które przenikają się w zaskakująco wielu miejscach, czerpiąc z tych połączeń wzajemną inspirację. Wykłady i dyskusje literaturoznawców, pisarzy oraz ekspertów różnych dziedzin przybliżą słuchaczom problematykę stanowiącą filary fantastyki naukowej, rozpatrując ją zarówno w ujęciu bieżącego stanu wiedzy jak i naszych wyobrażeń o przyszłości.

POMIĘDZY WYOBRAŹNIĄ A NAUKĄ

Na pierwsze spotkanie z cyklu „Fantastyka i Futurologia” zapraszamy do Pałacu Potockich już 23 kwietnia (sobota). Odbywające się w jego ramach wykłady poświęcone będą temu co czeka naukę w tym stuleciu, według niej samej oraz według spekulatywnych prognoz pisarzy. Zakładamy bowiem, że przyszłość czai się gdzieś pomiędzy tym co wyobrażone, a tym co zbadane. Siłą rzeczy będziemy rozmawiać też o przyszłości tej najbliższej, bo codzienność się tego od nas domaga kreśląc już kształty świata, który nadejdzie być może jeszcze za naszego życia.

Spotkanie otworzy o godzinie 12:00 wykład dr hab. prof. UJ Leszka Sokołowskiego pt. „Wyzwania dla nauki XXI wieku”. Poruszone zostaną w nim takie kwestie jak poszukiwanie teorii Wielkiej Unifikacji, badanie fal grawitacyjnych oraz próba odpowiedzi na pytanie, czym są ciemna energia i ciemna materia. Zastanowimy się też, czy współczesna nauka jest już w stanie uporać się z tymi zagadnieniami, jak również jakie są perspektywy najbliższych odkryć na tych obszarach.

Po wystąpieniu będzie miała miejsce prelekcja pisarza i publicysty Wojciecha Guni, laureata nagród literackich imienia Stefana Grabińskiego, Jerzego Żuławskiego i Macieja Parowskiego. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich autorów, który swoją odmiennością oraz nihilistycznymi skłonnościami uwiódł czytelników w naszym kraju za granicą, opowie o wizjach nowych wynalazków w fantastyce naukowej.

Na koniec nasi specjaliści podejmą dyskusję dotycząca wzajemnych powiązań pomiędzy nauką a fantastyką, w trakcie której zastanowią się między innymi nad rolą wyobraźni w inspirowaniu postępu. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Biliński, założyciel krakowskiego Wydawnictwa IX, gość licznych festiwali poświęconych literaturze i fantastyce. Po panelu dyskusyjnym przewidziany jest czas na zadawanie pytań oraz rozmowy z udziałem uczestników audytorium.

__________

Spotkanie w całości w formie stacjonarnej. Wstęp wolny. Nagrania zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.

https://www.facebook.com/events/1126277108204686

Patronami medialnymi cyklu są: miesięcznik „Delta”, miesięcznik „Młody Technik”, miesięcznik „Nowa Fantastyka” oraz Europejska Fundacja Kosmiczna, organizator zawodów European Rover Challenge.

(PFFN)

Comments are closed.