Drugi etap selekcji kandydatów astronautów ESA

4

Ciekawe informacje o przebiegu drugiego etapu naboru do europejskiego korpusu astronautów.

Trwa drugi etap naboru do europejskiego korpusu astronautów. Wśród wybranych kandydatów są także osoby z Polski. Jak wygląda ten drugi etap selekcji przyszłych astronautów?

Nowy nabór do europejskiego korpusu astronautów

Europa ma obecnie siedmiu aktywnych astronautów. Aktualnie trwa proces naboru kandydatów do nowej grupy astronautów z Europy. Pierwszy etap naboru zamknięto 18 czerwca 2021 – nadesłano ponad 22 tysiące zgłoszeń – w tym wiele z Polski.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zorganizowała ostatni duży nabór do swojego korpusu astronautów w 2009 roku. Wśród tych astronautów znajdują się m.in. Samantha Cristoforetti oraz Thomas Pesquet. Później, w 2015 roku do szeregu astronautów ESA dołączył Niemiec Matthias Maurer.

ESA poszukuje od 4 do 6 nowych aktywnych astronautów, około 20 “rezerwistów” oraz przynajmniej jedną osobę z pewnym stopniem niepełnosprawności dla ustalenia możliwości uczestnictwa w misjach kosmicznych. W trakcie wieloetapowego procesu ESA będzie wybierać najlepszych kandydatów do wypełniania zadań przeznaczonych dla astronautów.

Pierwszy etap selekcji zakończył się 18 czerwca 2021. W tym etapie każda zainteresowana osoba mogła przesłać swoją aplikację. Tym razem ESA otrzymała ponad 22 tysiące zgłoszeń, głównie z państw członkowskich agencji. Z Polski łącznie napłynęło 549 zgłoszeń, z czego 421 to mężczyźni a 128 to kobiety.

Drugi etap selekcji

W okresie letnim rozpoczął się drugi etap selekcji do europejskiego korpusu astronautów. Szczegóły selekcji nie zostały oficjalnie podane, jednak kilka szczegółów zostało przekazanych do publicznej wiadomości.

W tym etapie ESA zaprosi mniej więcej co dwudziestego kandydata/kandydatkę do dalszych testów. Z dostępnych informacji wynika, że już kilka osób z Polski albo wykonało zadania na drugi etap albo też zostało zaproszonych do tych zadań.

Jakie są to zadania? W tym etapie przede wszystkim sprawdzane są możliwości percepcji, spostrzegawczości, ogólnej wiedzy oraz możliwości wykonywania obliczeń. Wiele z tych kwestii z pozoru wydaje się być prostych, ale pod jakimś względem jest trudnych. Przykładowo – problemem może być niewielka ilość czasu do dyspozycji.

ESA kilka tygodni temu przyznała, że zainteresowanie tym naborem przekroczyło ich prognozy. Z tego powodu proces selekcji może potrwać nieco dłużej.

Proces selekcji na astronautę ESA / Credits – ESA

Czy ktoś z Polski ma szansę?

Jakie są szanse dla kandydatów z Polski? Częściowo z pewnością będzie to związane z “jakością” kandydatów – jeśli wśród Polek i Polaków znajdzie się wyjątkowa osoba o świetnych predyspozycjach do pełnienia zawodu – wówczas ESA z pewnością zdecyduje się zaprosić tę osobę do korpusu kandydatów. Niestety, z drugiej strony częściowo można się spodziewać selekcji kandydatów względem aktywności danego państwa w programie lotów załogowych (program “Human Spaceflight”) ESA. W tym przypadku dominującymi państwami są Niemcy i Francja – co oznacza, że przynajmniej kilku “silnych” kandydatów będzie pochodzić z tych państw. Udział Polski w programie Human Spaceflight jak na razie jest bardzo skromny.

Warto tu jednak zauważyć, że Europa (w tym i ESA) jest świadoma swojej niewystarczającej pozycji w sferze lotów załogowych. Nowy dyrektor generalny ESA przy okazji zakończenia pierwszego etapu naboru do korpusu astronautów poinformował, że będzie się pytać państw członkowskich tej Agencji co do ambicji w lotach załogowych. Latem 2021 pojawiły się informacje związane z możliwością budowy europejskiego pojazdu załogowego. Ponadto, z uwagi na rosnącą aktywność globalnie (m.in. Chiny czy Indie) można się spodziewać, że i państwa europejskie zwiększą swoje nakłady na program załogowy.

(AK)

4 komentarze

 1. Szczerze o sytuacji w EUSST on

  Proszę zobaczyć jak wyglada promocja polskiego przemysłu przez POLSA
  https://www.eusst.eu/newsroom/3rd-eu-sst-webinar/
  są wszystkie firmy z SSA z Europy a ani jednej z Polski?!

  za taki obrót spraw odpowiada bezpośrednio Prezes Wrochna, aktualne kierownictwo ZSSA no i MR. Dla mnie z taki stan rzeczy powinny poleciec głowy!!! – tak jak pisano wcześniej w komentarzach na kosmonauta24.net, towarzystwo Borkowo-Malawskie-Wnukowskie ukradło projekt i zajmuje się głównie sami sobą.

  Panie Prezesie – dziękujemy, Pana nieudolność drastycznie obniżyła pozycję RP w EUSST i ma bardzo konkretny wymiar finansowy – dużo, dużo większy niż Pana wydatki na bzdurne studia (papiery).

  • Mnie to już w tym państwie nie zdziwi … wystarczy popatrzeć na sieci układów Gowina, Sasina czy Morawieckiego.

   Ciekaw tylko jest czy ktoś to kiedy rozliczy czy nasi po zmianie władzy czy tez UE w tym zwłaszcza to pseudowojsko co przedkłada interes własny nad interes kraju. Za niegospodarność i prywatę są konkretne paragrafy i mam nadzieje ze zostaną kiedyś zastosowane.

   • Owszem, są paragrafy, ale nigdy nie zostaną zastosowane – zgodnie z podstawową uniwersalną zasadą “my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych”. Czy ktoś słyszał o jakiś realnych konsekwencjach nieprawidłowości i łamania dyscypliny finansów publicznych opisywanych i udokumentowanych przez NIK? Nie tylko w odniesieniu do Polsa, ale w wielu innych przypadkach, np. NCBiR?

 2. “Z dostępnych informacji wynika, że już kilka osób z Polski albo wykonało zadania na drugi etap albo też zostało zaproszonych do tych zadań.”
  Czy są gdzieś jakieś oficjalne informacje?