Status modułu Nauka

3

Informacje o podróży modułu Nauka do ISS.

Jaki jest status modułu Nauka, który powinien zbliżać się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? Czy udało się rozwiązać napotkane problemy?

Do startu rakiety Proton-M doszło 21 lipca 2021 o godzinie 16:58 CEST. Start odbył się z kosmodromu Bajkonur. Na pokładzie tej rakiety znalazł się nowy moduł Nauka, który wejdzie w skład ISS. Lot przebiegł prawidłowo i moduł został wprowadzony na prawidłową orbitę wstępną.

Tuż po starcie pojawiły się informacje, że wystąpiły pewne problemy z modułem Nauka. Nie udało się potwierdzić rozłożenia jednej z anten. Ponadto, sensory podczerwieni “generowały błędne wiadomości” podczas pierwszej orbity. Rozpoczęło się rozwiązywanie problemów.

Dane telemetryczne z 21 i 22 lipca sugerowały, że doszło do uszkodzenia linii paliwowych i wycieku części paliwa. Te dane sugerują, że moduł Nauka nie ma wystarczającej ilości paliwa by dotrzeć do ISS. Pojawiły się także informacje o braku możliwości uruchomienia silnika głównego Nauki.

Przelot modułu Nauka i górnego stopnia rakiety Proton – 22 lipca 2021 po 21:31 CEST / Credits – Limax7

Z kolei 23 lipca potwierdzono, że moduł Nauka pomyślnie wykonał manewr podniesienia orbity i aktualnie ma wysokość 230,43 x 364,86 km. Pozwoliło to przynajmniej na odsunięcie ryzyka deorbitacji o kilka tygodni – wcześniejsza orbita parkingowa mogła sprowadzić ten moduł w ciągu zaledwie 2 dni w atmosferę Ziemi. Ten manewr wykonano za pomocą silniczków korekcyjnych Nauki.

Co się wydarzyło 24 i 25 lipca? Przede wszystkim pojawiła się informacja, że Nauka została wprowadzona na orbitę o nieco innej inklinacji niż orbita ISS. Wymagało to uruchomienia silnika głównego tego modułu w odpowiednim momencie, by “zgrać się” z orbitą Stacji. Ponadto, 24 lipca silnik główny modułu Nauka – ten który wcześniej wykazywał problemy – wykonał poprawnie dwa manewry orbitalne.

W sobotę 24 lipca NASA poinformowała, że załoga ISS otrzymała dyspozycję co do usunięcia modułu Pirs na dzień 26 lipca. Pierwotnie planowano usunięcie tego modułu już 23 lipca, jednakże z uwagi na problemy Nauki decyzja została odłożona w czasie. Załoga została także poinformowana, że nadal prace nad poprawkami dla systemu Kurs nie zostały zakończone. Ten system jest potrzebny do prawidłowego zbliżenia się i cumowania do ISS. Bez tego systemu w pełni funkcjonującego cumowanie do Stacji może być bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Przez większą część 25 lipca nie pojawiły się informacje o stanie Nauki. Pierwszą pozytywną informacją, jaka się pojawiła 25 lipca, było potwierdzenie dobrego (lepszego) statusu systemu Kurs. Pojawiła się także informacja, że kolejny manewr tego modułu ma nastąpić 27 lipca. Wreszcie, ukazały się dane o parametrach nowej orbity tego modułu: 334×406 km.

Grafika prezentująca moduł Nauka przytwierdzony do ISS / Credits - NASA
Grafika prezentująca moduł Nauka przytwierdzony do ISS / Credits – NASA

Wątek dotyczący modułu Nauka na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, ESA, NASA TV)

3 komentarze

  1. Hahaha !! Chyba Ruscy są (poza tzw. “Krzysztofem”) największymi rusofobami. “Nauka” odpaliła w sposób niekontrolowany swoje silniki już po połączeniu z MSK i spowodowała problemy dla całej stacji.

    • Uważasz to za fakt aż tak istotny że aż godny odnotowania? przecież forumowy guru od wielu dni opowiadał bajki o katastrofie modułu a teraz milczy jak zaklęty.

  2. No i wszystko gra, moduł połączony z ISS. Nie eksplodował, nie został porzucony w kosmosie. Dziwne? rusofoby milczą, ich teorie okazały się oczywistą manipulacją i kłamstwem.